Işık dalgalarını geçirerek cismi ‘görünmez’ yapmanın bir yolu bulundu

Nesnelerin görünür olmasının nedeni, bir ışık kaynağından nesneye ve ardından insan gözüne gelen ışık dalgalarının saçılmasıdır. Viyana Teknik Üniversitesi ve Utrecht Üniversitesi’nde yürütülen araştırmada bir nesneye nüfuz edebilecek belirli bir ışık dalgası çeşidi hesaplandı. Teorik Fizik Enstitüsü’nden Profesör Stefan Saleh bir açıklamada, “Bu ışık dalgası modellerinin her biri düzensiz bir ortamdan gönderildiğinde çok özel bir şekilde değişiyor ve saptırılıyor” dedi.

Çalışma ekibi yaptıkları bir deneyde, opak bir çinko oksit tozu tabakasını (rastgele düzenlenmiş nanopartiküller) kullanarak, tozun ışığı tam olarak ne kadar saçtığını ve toz olmasaydı ışığın nasıl saçılacağını hesapladı. Araştırmacılar bu bilgiyi kullanarak belirli bir ışık dalgası tipinin (“saçılım-değişmez ışık modları”) tozun diğer tarafındaki bir dedektörle tamamen aynı modelde, yalnızca gönderildiği ana nazaran biraz daha zayıf halde kaydedildiğini tespit etti. Ayrıca teoride sınırsız sayıda ışık dalgası da mevcut. Bu da hesaplanmaları zor olsa da bulunabileceklerini gösteriyor.

Bu yeni gelişme biyomedikal uygulamalardaki görüntüleme prosedürleri açısından önemli ölçüde faydalı olabileceğini belirten Profesör Rotter, şu ifadeleri kullandı;

Çalışmamızda ortaya koyduğumuz ışık alanları, sadece nesnenin arkasında ürettiği çıktı alanı modellerinde değil, nesne içinde de özel gibi görünüyor. Bu yönü bizim için çok heyecan verici.

Bu alanların boş alandakilere benzemesi özelliği, genellikle üzerinde çalışılması çok zor olan ve ışığı yüksek oranda saçan malzemelerin derinliklerine bakmak için çok yararlı olabilir.

Profesör Rotter’a göre, biyolojik sistemler vücutta akan kan gibi hareketle dolu olduğu için hala yapılması gereken araştırmalar var. Bu durum, ışığın nesneden geçmesi için gereken modellerin hesaplanmasını zorlaştırıyor. Çünkü ölçümlerin, hareketin kendisinin zaman ölçeğinden daha hızlı yapılması gerekiyor.

Nature Photonics adlı akademik dergide yayımlanan bu keşif,  hücreler gibi daha küçük yapıları incelemek isteyen biliminsanlarına yardımcı olabilir. Profesör Rotter ölçüm araçlarının daha karmaşık uygulamalara olanak sağlayacak kadar hızlı ve maliyetinin de yeterince düşük hale gelmesinin sadece bir zaman meselesi olduğunu düşünüyor.

‘Kaynak: © The Independent’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın