James Webb Uzay Teleskobu, karanlık maddenin haritasını çıkaracak

James Webb Uzay Teleskobu, karanlık maddenin haritasını çıkaracak

Bilim insanları, NASA’nın ekimde fırlatılması planlanan ve şu ana dek yapılmış en kuvvetli uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu ile evrenin büyük çoğunluğunu oluşturan ama hiç doğrudan tespit edilememiş karanlık maddeyi arayacak.

Kozmologlar evrendeki maddenin büyük çoğunluğunu oluşturan gizemli maddenin sırlarını keşfetme amacıyla galaksilerin etrafındaki karanlık maddenin haritasını çıkarmaya çalışacak. Bilim insanları evren genişlemeye başlarken bu karanlık maddeden oluşan muazzam kümelerin ortasında gaz soğuyup yoğunlaştığında galaksilerin oluşup büyüdüğünü düşünüyor.

Bilim insanları onlarca yıldır karanlık maddenin yerçekimsel etkilerini incelediği halde maddenin gerçek doğası hâlâ bir sır olarak kalmaya devam ediyor. Royal Society Üniversitesi Araştırma Görevlisi ve Durham Üniversitesi Bilişimsel Kozmoloji Enstitüsü’nden Profesör Richard Massey şu ifadleri kullanıyor;

Karanlık madde görünmezdir fakat etrafındaki görünür şeylerin hepsini nasıl etkilediğini fark ederek karanlık maddenin ilk üç boyutlu haritasını çıkarmak için göğün aynı kısmında Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanmıştık. Şimdi JWUT tek tek karanlık madde kümelerini emsalsiz bir çözünürlükle yakınlaştıracak.

Profesör, programın ana amaçlarından birinin karanlık maddeyle galaksiler arasındaki ilişkiyi yaklaşık 14 milyar yıl önceki Büyük Patlama’dan günümüze kadar zamanda geriye doğru izlemek olduğunu da sözlerine ekledi.

Geliştirilmesi 15 yıl süren ve yaklaşık 10 milyar dolara mal olan JWUT’nin 31 Ekim’de Fransız Guyanası’ndan Avrupa Uzay Ajansı’nın Ariane 5 roketiyle fırlatılması bekleniyor. Teleskop adını NASA’nın ikinci yöneticisi James Edwin Webb’den alıyor.

‘Kaynak: © The Independent, Press Association’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın