Japonya, Ay’a beyzbol topu büyüklüğünde bir robo-top gönderecek

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), Ay’a bir beyzbol topu büyüklüğünde top şeklindeki minik bir “robo-top” gönderecek.

Bu minik robot, JAXA’nın 2029’da fırlatılacağı mürettebatlı uzay aracına yol göstererek Ay yüzeyine dair kapsamlı veriler toplayacak. Mürettebatlı uzay aracında kullanılacak otonom sürüş teknolojisini daha da geliştirmek isteyen JAXA, Ay yüzeyindeki regolit tabakasının etkilerini ve Dünya’nınkinin 6’da birine denk gelen kütle çekim kuvvetini incelemeyi amaçlıyor

Halen geliştirilmekte olduğu için robota dair şu anda çok az ayrıntı paylaşıldı. Ancak JAXA’nın duyurusunda “ultra hafif” diye nitelenen robotun çapının yaklaşık 80 milimetre, ağırlığının da 250 gram olduğu ifade edildi.

Japonya merkezli uzay firması Ispace’in HAKUTO-R isimli iniş aracına yüklenecek robot, yolculuğuna kapalı bir top olarak başlayacak. Ay’ın yüzeyine ulaştıktan sonra ise etrafta hareket edebilecek şekilde açılacak.

JAXA’nın aktardığına göre robot, Ay yüzeyinde ilerlerken, regolit tabakasına ilişkin görüntüler toplayacak. Bu görüntüler, iniş aracı aracılığıyla Dünya’daki görev kontrol merkezine gönderilecek. Ay’a 2022’de gideceği aktarıldı. Açıklamaya göre, minik robot, gelecekteki Ay keşif görevlerinde de aktif rol oynayacak.

“Kaynak: Independent Türkçe, Gizmodo, Space”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın