Japonya'da tuhaf dişleri olan yeni dinozor türü keşfedildi - Bilim ve Teknoloji
Japonya’da tuhaf dişleri olan yeni dinozor türü keşfedildi

Japonya’da tuhaf dişleri olan yeni dinozor türü keşfedildi

Japonya’nın Hyogo eyaletindeki Awajishima adasında tuhaf dişleri olan ördek gagalı, yeni bir dinozor türü keşfedildi.

Japon efsanesine ithafen yeni türe Yamatosaurus izanagii ismi verildi. “Yamato”, kadim Japonya anlamına gelirken, “Izanagi” de ülkenin mitolojisinde Japon adalarını yarattığına inanılan tanrının adı. Keşfin ardında Hokkaido Üniversitesi profesörü Yoshitsugu Kobayashi liderliğindeki bir araştırma ekibi yer alıyor. Araştırma ekibi, bulgularını 27 Nisan’da hakemli bilimsel dergi Scientific Reports’ta yayımladı.

Yeni araştırmada ekip dişlerin, boyun kemiklerinin ve diğer kalıntıların özelliklerini Hadrosauridae ailesinde yer alan 70 türle bilgisayar ortamında karşılaştırdı. Bulgular, Awajishima adasında bulunan yaratığın alt çenesinde daha az diş olduğunu ve başka farklı özellikleri bulunduğunu gösterdi. Bu da araştırmacıları yeni bir tür keşfettikleri sonucuna götürdü.

Hadrosauridae dinozorları, milyonlarca yıl önce Avustralya ve Hindistan hariç dünyanın dört bir yanında geniş alanlarda yaşadı. Ancak araştırmacılar, Yamatosaurus izanagii‘nin 20 milyon yıldır görünümü değişmeyen ilkel bir tür olduğunu belirtiyor.

Hadrosauridae ailesinin diğer ilkel türleri Çin ve Moğolistan’da keşfedilmişti. Bu nedenle ekip, söz konusu türün Asya ve Kuzey Amerika’daki Appalachian bölgesinde ortaya çıktığına ve daha sonra Asya’da yayıldığına inanıyor.

Ulusal Doğa ve Bilim Müzesi’nin müdür yardımcısı Makoto Manabe, bulguların önemini “Yamatosaurus izanagii dinozorları, Japonya’nın Asya’daki dinozorlarla ilgili araştırmalar için önemli bir yer olduğunu gösteriyor” ifadeleriyle açıklıyor:

“Kayank: Independent Türkçe, The Asahi Shimbun, Science Alert”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın