Kök hücreden insan embriyosunun ilk aşaması tamamlandı

Bilim insanları, kök hücrelerden yaralanarak insan embriyosu gelişiminin ilk aşamasını doğru bir biçimde yeniden oluşturdu. Bu, üremeye yönelik araştırmalar için dönüm noktası niteliğinde bir keşif.

Nature

Cell Stem Cell isimli bilimsel dergide yayımlanan çalışmada, bilim insanlarının, çok sayıda hücre tipine dönüşebilen kök hücrelerin insan embriyosunun erken yapısını taklit ettiği bir yöntem geliştirdiği görülüyor. Araştırmacılar, söz konusu bulgunun embriyonun nasıl geliştiğine ve düşük ile diğer komplikasyonların önüne geçilmesi için hangi şartların gerektiğine dair anlayışı ilerleterek kısırlık araştırmalarına fayda sağlayabileceğine inanıyor.

Yeni embriyo modelleri aynı zamanda tüp bebek (IVF) gibi destekli gebelik prosedürlerinde kullanılan embriyoların gelişimini iyileştirebilecek şartların testi için de kullanılabilecek. Araştırma, insan kök hücresinin döllenmiş yumurtanın bölündükten sonraki en erken embriyo oluşumu olan blastokistin kurucu elementlerini üretebileceğinin mart ayında çeşitli araştırma gruplarınca keşfedilmesi sonrası yayımlandı.

Çalışmanın gerçekleştirildiği Exeter Üniversitesi Canlı Sistemler Enstitüsü Direktörü Profesör Austin Smith, bahse konu öğrenimi devrimsel olarak nitelendirerek şu ifadeleri kullandı;

Kök hücrelerin erken embriyonun tüm unsurlarını yaratabildiğinin bulunması devrimsel. Kök hücreler oluşumunu tamamlamış blastokistten geliyor ve yine de aynı embriyo yapısını bütünüyle tekrar oluşturabiliyor. Bu oldukça dikkat çekici. İnsan embriyosuna dair bilgi verecek heyecan verici olasılıklara imkan tanıyor.

Bu gelişmelerden biri, bilim insanlarının insan gelişimine dair yargıya varırken artık sadece hayvan araştırmalarına, özellikle de (fare üreme sistemlerinin önemli ölçüde insanlardan ayrışmasına rağmen) fare kök hücreleri kullanımına bel bağlamayacak olması. Bu gelişmelerden biri, bilim insanlarının insan gelişimine dair yargıya varırken artık sadece hayvan araştırmalarına, özellikle de (fare üreme sistemlerinin önemli ölçüde insanlardan ayrışmasına rağmen) fare kök hücreleri kullanımına bel bağlamayacak olması.

Çalışmada kök hücreleri kümeler halinde düzenleyen araştırmacılar, bunları hücrelerin erken gelişimdeki davranışlarını etkilediği bilinen iki moleküle düşük miktarda maruz bıraktı. Kümelerin %80’inin üç gün sonra kendilerini embriyonun, döllenmiş yumurtanın 6 gün sonra oluşturduğu 200 kadar hücreden oluşan yapılar olan blastokist evresine benzer yapılar biçimde organize ettikleri gözlemlendi.

Araştırma ekibi, yapay embriyoların doğal embriyolarla aynı aktif genlere sahip olduğunu da ortaya koydu.

“Kaynak: © The Independent”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın