Köpekbalıklarının %90’ının milyonlarca yıl önce yok olduğu keşfedildi

Köpekbalıklarının %90’ının milyonlarca yıl önce yok olduğu keşfedildi

Bilim insanları, 19 milyon yıl önce yaşanan bir olayla köpekbalıklarının yaklaşık %90’ının yok olduğunu keşfetti.

Hakemli bilim dergisi Science’de yayımlanan yeni bir araştırmada, bu büyük çaptaki yok oluşun erken Miyosen dönemde gerçekleştiği belirtildi. Araştırmanın başyazarı, Yale Üniversitesi’ndeki Biyosfer Bilimleri Enstitüsü’nde çalışan Elizabeth Sibert “Köpekbalıkları yaklaşık 400 milyon yıldır yaşıyor” dedi.

19 milyon yıl önce yaşanan bir olayla köpekbalıklarının soylarının tamamen tükenme tehlikesiyle karşı karşıya geldiğini belirten Sibert, “Köpekbalıkları neredeyse tüm büyük çaptaki yok oluşlardan kurtuldu. Tüm canlıların yaklaşık yüzde 95’ini ortadan kaldıran Permiyen-Triyas yok oluşundan, asteroit çarpmalarından, küresel ısınmadan, küresel soğumadan ve benzer olaylardan sağ çıktılar. Fakat şimdi de önceden bilmediğimiz bir olay nedeniyle köpekbalıklarının aslında %90’ının yok olduğunu görüyoruz.” şunları söyledi.

Sibert, sözkonusu olaya ilişkin kanıtları ilk defa Harvard Üniversitesi’nde balık fosilleri üzerinde araştırma yaparken elde etti. Öte yandan, yapılan çalışmalarda bu büyük yok oluşun nedenine ilişkin net bir bilgi elde edilemedi. Erken Miyosen dönemde ciddi iklim değişiklikleri yaşanmadığını belirten bilim insanları, köpekbalıklarının soylarının tükenmesini herhangi bir çevresel etkene bağlayabilecek kanıtları henüz bulamadı.

“Yok oluş olayının ne kadar hızlı yaşandığını bilmiyoruz” diyen Sibert, “Yaklaşık 100 bin yıldan daha hızlı bir sürede gerçekleşti fakat bunun dışında bir günde mi oldu yoksa bin yılda mı oldu bir şey söyleyemiyoruz” ifadelerini kullandı. Milyonlarca yıl önceki bu ilginç olay sırrını korurken, günümüzde köpekbalıklarının hayatlarını kaybetmelerinde en büyük rolü insanların oynadığı şüphe götürmez bir gerçek.

Son 50 yılda köpekbalıklarının sayısında %70’e varan bir düşüş yaşandı. Bunun başlıca nedenleri arasında aşırı avlanma ve iklim değişikliği gibi insanların çevrede yarattığı tahribatlar yer alıyor.

“Kaynak: Independent Türkçe, VICE, Live Science”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın