Kovid-19 kaynaklı beyin sisi tedavisinde reçeteli video oyun kullanılacak
Kovid-19 kaynaklı beyin sisi tedavisinde reçeteli video oyun kullanılacak

Kovid-19 kaynaklı beyin sisi tedavisinde reçeteli video oyun kullanılacak

Bilim insanları, DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) tedavisinde kullanımı yasal olarak onaylanan video oyunu tabanlı bir terapiyi klinik denemelere sokmayı planlıyor.

Pandeminin seyri boyunca hastalıktan kurtulanların alt grubundaki kişilerin artçı bilişsel sorunlar ve günlük fonksiyonları yerine getirmede güçlükler yaşadığı ortaya çıktı. Hastalarda koronavirüs enfeksiyonuyla bilişsel bozukluk arasındaki bağlantı belirsizliğini korurken, birkaç çalışmada iyileşmiş bireyler arasında Kovid-19 semptomlarını atlattıktan sonra dikkat ve öğrenme becerilerinde yaşam kalitelerini etkilemeye devam eden sorunlar ortaya çıktığı belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde The Lancet Physchiatry adlı bilimsel dergide yayımlanan ve 236 bin Kovid-19 hastasının değerlendirildiği büyük bir araştırmaya göre virüsü atlatanların üçte bir kadarı enfeksiyondan sonraki 6 ay içinde demans, inme veya beyin kanaması da dahil akıl sağlığı sorunu veya nörolojik bozukluk yaşıyor.

ABD’de Weill Cornell Medicine tarafından yürütülen ayrı bir araştırmada, Koronavirüs nedeniyle hastaneye kaldırıldıktan sonra rehabilitasyonda bulunan 57 hastalık bir grubun %81’inin bazı bilişsel bozukluklara sahip olduğu, %55’inin çalışma belleğinde sorunlar yaşadığı ve %46’sının dikkat dağınıklığından mustarip olduğu bildirildi.

Weill Cornell Medicine ve ABD’deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nden bilim insanlarının yürüttüğü güncel klinik denemeler, Akili Interactive’in geliştirdiği bir video oyunu müdahalesi olan AKL-T01’in, Kovid-19’u atlatma sürecindeki hastalarda bilişsel ve fonksiyonel sonuçları iyileştirmedeki etkinliğini araştırmayı hedefliyor. Vanderbilt’teki ICU İyileşme Merkezi’nin yardımcı yöneticisi James Jackson, Akili’nin teknolojisinin ve benzer video oyunu müdahalelerinin diğer hastalıklarda görülen benzer bilişsel bozukluk semptomlarını hedef alacak şekilde tasarlandığını söyledi.

Klinik deneyde ön tarama sırasında, en az bir dikkat ölçüsü ve işlevleri yerine getirme fonksiyonunda bilişsel bozukluk gösteren 18 yaşın üzerindeki 100’e yakın Kovid-19 hastası yer alacak. STAT, deneyde hastaların yarısının tedavi almasının, diğer yarısınınsa kontrol grubu olarak bulunmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Uzmanlara göre denemelere katılanlar haftada 5 defa olacak şekilde günde 5 görev tamamlayacak. Bir günlük görev toplamda yaklaşık 25 dakika sürebilir. Cornell çalışmasının 4 haftalık tedavi sonrası takiple birlikte 6 hafta sürmesi beklenirken, Vanderbilt Üniversitesi’nin araştırması 4 haftalık bir tedavinin ardından sona erecek. Weill Cornell Medicine araştırmacıları bir açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

AKL-T01 müdahalesinin etkinliği bekleme listesindeki bir kontrol grubuna göre ölçülecek.

‘Kaynak: © The Independent’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın