Kripto piyasası çöktü - Bilim ve Teknoloji
Kripto piyasası çöktü

Kripto piyasası çöktü

Küresel olarak son günlerde kripto paralar ve hisse senetleri gibi riskli varlıklarda sert fiyat hareketleri yaşanıyor.

Tahvil alım hızının azaltılması konusunun önümüzdeki toplantılarda tartışmaya açık olduğuna yönelik Fed üyelerinden gelen sinyaller, piyasalarda tedirginlik yarattı. Öte yandan ABD’de enflasyonist endişelerin de yine faiz artırımı beklentilerini desteklemesi gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelik ilgiyi azaltıyor. Ortadoğu’da artan tansiyon yine risk iştahını azaltan bir diğer gelişme.

Kripto paralar açısından geçen hafta tarihi günlere şahitlik edildi. Son dönemde 51.500 doları geçmekte zorlanan Bitcoin, 3 demesinde 47-48 bin dolar seviyelerinde tutunmuştu. Ancak son denemesinde bu seviyelerde tutunamayınca satışlar hızlandı ve tam bir çöküşe neden oldu. 15 Nisan’da 64.854 dolar ile tarihi zirvesini gören Bitcoin, 30 bin dolara kadar indi. Birçok altcoin de sadece 1 günlük kayıp %50’leri aştı.

Kripto paralarda yaşanan bu sert düşüşle ilgili olarak öne sürülen iki neden var.

Bunlardan ilki Elon Musk’ın attığı tweette, daha önce Tesla’nın ödeme aracı olarak kabul ettiği Bitcoin’in ödeme aracı olarak kullanılmasının askıya alındığını söylemesiydi. Musk, karara gerekçe olarak ise Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların hızla artan kullanımından dolayı çevreye verilen zararı gösterdi.

Kripto depremine neden olan bir diğer açıklama ise Çin’den geldi. Çin’in ödeme ve finans hizmeti veren kuruluşların kripto para işlemi yapmasını yasakladığı bildirildi. Kripto paralarda çöküşe neden olarak gösterilen bu iki açıklamaya bakınca aslında satışların abartıldığı söylenebilir. Çünkü her iki haber de aslında daha önce söylenen ve piyasalar tarafından zaten bilinenleri barındırıyor.

Uzun zamandır yükseliş trendinde olan kripto paralardaki bu bahar havasının yakında sona ereceği ve ‘ayı piyasası’ olarak adlandırılan, uzun bir süre düşüş trendinin hakim olacağı bir döneme girebileceği konuşuluyordu. Son yaşanan sert düşüşle kafalarda ‘ayı piyasası başladı mı?’ soruları arttı. Bazı uzmanlar ‘evet, düşüş trendi başladı’ derken çok sayıda uzman bu görüşle aynı fikirde değil. Bitcoin’in kısa vadede 38-40 bin doların üzerinde kaldığı sürece tepki hareketinin devam edeceğini düşünen teknik analistlerin sayısı oldukça fazla.

Son yaşanan düşüşün her ne kadar ayı piyasasının başlangıcı olmayabileceği söylense de Bitcoin’de 30 bin dolardan 40 bin doların üzerinde doğru yaşanan tepki hareketine birçok altcoin ayak uyduramadı. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde de coinler arasında ayrışma devam edebilir.

“Kaynak: Dünya, Independent Türkçe”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın