Kur artışı ve çip krizi sonrasında araç fiyatları yükseldi - Bilim ve Teknoloji
Kur artışı ve çip krizi sonrasında araç fiyatları yükseldi

Kur artışı ve çip krizi sonrasında araç fiyatları yükseldi

Otomotiv sektöründeki arz miktarı, talebi karşılayamayınca otomotiv fiyatları yükseldi. Sıfır araç fiyatlarındaki artış, ikinci ele de yansıdı. 2020’de ikinci el araç fiyatları, kasım ortasına kadar %85’e varan oranda arttı.

Özellikle sonbahar sonrasında pandeminin etkisini artırması, eve kapanmaların çoğalması ve belirsizlik gibi nedenlerle araba almaktan vazgeçenler oldu. Kasım ortasından itibaren talebin azalmasıyla ikinci elde fiyatlar, %20-25’e varan oranda aşağı çekildi. Yaklaşık 5 aylık fiyat düşüşü sonrasında mart ortasından itibaren hem sıfır hem de ikinci el araç fiyatlarında yeniden yükseliş görülmeye başlandı.

Araç satış adetleri baz alındığında ise Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, otomobil ve hafif ticari araç pazarı mart ayında 96,4 bin adetle rekor kırarken, nisan ayında bu sayı 61 bin 488 adette kaldı. 

Nisan 2020’ye kıyasla baz etkisiyle yüzde 132,4 artış görülmüş olsa da Nisan 2021 satışları 10 yıllık ortalamanın %5 altında kaldı. Mayıs ayında ise 17 günlük kapanma nedeniyle araç adedinde sert düşüş bekleniyor.

“Kaynak: © The Independentturkish”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın