Küresel ısınmaya karşı, şimdiye kadarki ‘en beyaz boya’ geliştirildi

Bilim insanları, küresel ısınmayla baş etmenin bir yolu olarak şimdiye kadarki en beyaz olduğunu iddia ettikleri boyayı geliştirdi. 6 ay önceki son denemelerde %95,5 olan güneş ışığını yansıtma oranının, %98,1’e kadar çıktığı ve yüzeyleri 10,5 derece kadar soğutabileceği açıklandı.

Bilim insanlarına göre ısıyı yansıtmak için tasarlanan sıradan beyaz boyalar, güneş ışığının sadece %80-90’ını yansıtıyor ve yüzeyleri çevrelerinden daha soğuk hale getiremiyor. Araştırmacılar bu yeni beyaz boyanın, 2014’te geliştirilen ve görünür ışığın %99,9’unu emen en siyah renk olan Vantablack’in en yakın eşdeğeri olabileceğini söyledi.

Boya, fotoğraf kağıdı ve kozmetik ürünlerini beyaz yapmak için kullanılan baryum sülfattan yüksek yoğunlukta içerdiği için şimdiye kadarki en beyaz boya. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde proje üzerine çalışan araştırmacı Xiangyu Li şu ifadeleri kullandı;

Çeşitli ticari ürünlere baktık, temelde beyaz olan her şeye. Baryum sülfat kullanarak teorik anlamda şeyleri epey ama epey yansıtıcı hale getirebileceğimizi bulduk, bu da onların epey ama epey beyaz oldukları anlamına geliyor.

Araştırmacılar boyanın yüzeyleri gün ortasında güçlü güneş ışığı altında çevre sıcaklığının 4 derecenin altında, geceleriyse 10 derecenin altında tutabildiğini tespit etti. Purdue Üniversitesi’nde makine mühendisliği profesörü olan Xiulin Ruan ise şu açıklamayı yaptı;

Bu boyayı yaklaşık 1 bin fit karelik (yaklaşık 93 metrekare) bir çatı alanını kaplamak için kullanırsanız 10kw’lık bir soğutma gücü elde edebileceğinizi tahmin ediyoruz. Bu çoğu evde kullanılan merkezi klimalardan daha güçlü.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) bir raporuna göre klima ve vantilatör kullanımı 2018 itibarıyla küresel elektrik kullanımının yaklaşık %10’unu oluşturuyordu ve bu oranın 2050’ye kadar yaklaşık %40’a çıkması bekleniyor. Dünyanın en sıcak ülkelerinin çoğu, kişisel gelirdeki artışın ev tipi klima talebiyle doğru orantılı. IEA, talebin en hızlı arttığı Çin’de, klimadan kaynaklanan enerji tüketiminin 2000’den bu yana yılda %13 arttığını ortaya çıktı.

İea

Uzmanlar, enerji kullanımını azaltma çabalarının ısınmaya çok fazla odaklandığı, soğutma için kullanılan enerjininse gezegen ısındıkça artmaya devam edeceği konusunda uyarıyor.

‘Kaynak: © The Independent, Eia’

Bir Cevap Yazın