Kuşlardaki kanın, hava soğuduğunda enerji yerine ısı ürettiği keşfedildi

Yapılan yeni bir araştırmayla, kuşların kanlarını soğuk havalarda “merkezi ısıtma sistemine” çevirdiği tespit edildi. Lund ve Glasgow üniversitelerinden araştırmacılara göre, bunun sebebi hücrelerin enerji fabrikası olan mitokondriler. Memelilerin alyuvarlarında mitokondri bulunmasa da kuşlarda bulunuyor.

Bilim insanları, bahsi geçen canlıların ısınmasında mitokondrinin görevini anlamak için, baştankara türlerini hem sonbaharda hem de kışın kan örnekleri alarak inceledi. Sonra, mitokondrinin tükettiği oksijeni ölçebilen hücre respirometresi kullanılarak, oksijenin ne kadarının enerji ve ne kadarının ısı için harcandığı hesaplandı. Ayrıca her bir kan örneğindeki mitokondri miktarı da ölçüldü.

Hakemli bilim dergisi The FASEB Journal’da yayımlanan çalışmada sonuçlar, kışın alınan örneklerde daha fazla mitokondri bulunduğu ve mitokondrinin daha çok ısı üretmek için çalıştığı tespit edildi. Araştırmanın baş yazarı Andreas Nord, şu ifadeleri kullandı;

Kışın mitokondri daha fazla enerji yerine daha fazla ısı üretmeye öncelik veriyor gibi görünüyor. Kan, hava soğuduğunda açılan bir tür radyatöre dönüşüyor. Kuşların kanlarını bu şekilde bir ısıtma sistemi olarak ayarlayabilecekleri konusunda hiçbir fikrimiz yoktu. Bu yüzden şaşırdık.

‘Kaynak: Independent Türkçe, EurekAlert, Phys.org

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın