LG, cep telefonu biriminin faaliyetlerini sonlandıracağını duyurdu

LG, cep telefonu biriminin faaliyetlerini sonlandıracağını duyurdu

Güney Koreli LG Electronics, zarar eden cep telefonu birimi için bir alıcı bulamaması üzerine bu birimin faaliyetlerini kademeli olarak sonlandırmaya karar verdi. LG’nin bu kararı ile ilk defa büyük bir cep telefonu markası piyasadan tamamen çekilmiş olacak.

Şirketin cep telefonu birimini piyasadan çekme kararıyla, bu birimin Kuzey Amerika’daki %10 pazar payının rakip şirketler Samsung ve Apple tarafından paylaşılacağı düşünülüyor. Hi Investment & Securities’den analist Ko Eui-young, şu ifadeleri kullandı;

LG, ABD’de çok düşük fiyatlı modeller yapamıyorsa orta fiyatlı model üretmeyi hedefliyordu. Yani Apple’dan daha fazla orta fiyatlı ürün çeşidine sahip Samsung LG kullanıcılarını daha iyi cezbedebilecek.

LG’nin cep telefonu birimi yaklaşık altı yıldır toplamda 4.5 milyar dolara yakın zarar etti. LG, sert rekabetin olduğu bir sektörden çıkarak elektrikli araç parçaları, birbirine bağlı cihazlar ve akıllı evler gibi daha fazla büyüme imkanı olan alanlara yönelecek.

LG, iyi olduğu zamanlarda cep telefonları için ultra geniş açılı kameralar gibi bir dizi yenilikler yaparak sektördeki konumunu güçlendirmişti ve 2013 yılında Samsung ve Apple’ın ardından dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi olmuştu.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Reuters’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın