Mars helikopteri 4. uçuşunda rekor kırdı - Bilim ve Teknoloji
Mars helikopteri 4. uçuşunda rekor kırdı

Mars helikopteri 4. uçuşunda rekor kırdı

Nasa’nın Twitter hesabından paylaştığı açıklamada 1,8 kilogramlık mini helikopterin, 30 Nisan’da 4. uçuş denemesini başarıyla tamamladığı ve daha uzun süre havada kalarak, daha fazla mesafe katettiği ifade edildi.

Perseverance’ın uçuş sırasında kaydettiği bir fotoğrafla paylaşılan duyuruda şu ifadeler kullanıldı;

Başarılı. Mars helikopteri her zamankinden daha uzağa, daha hızlı giderek 4. uçuşunu tamamladı. Ayrıca Mars yüzeyinde uçarken yeni fotoğraflar çekti. Bu görüntülerin daha sonraki veri bağlantısında indirilmesini bekliyoruz. Ancak Perseverance’ın HazCam kamerası uçuşun bir kısmını kaydetti.

NASA yetkilileri helikopterin son uçuşunda saatte 13 kilometre hızla 266 metrelik mesafe katettiğini ve 117 saniye süren bu gezinti sırasında Mars’ta keşif görevlisi olarak hizmet edebilme yeteneğini gösterdiğini belirtti. 80 saniye süren önceki uçuşunda Ingenuity, toplamda 100 metre hareket etmiş ve saatte 7,2 kilometre hız yapmıştı. Minik helikopterin 5. uçuşunun da önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor.

NASA araştırmacıları başta helikopterin görev süresini Mars’taki 30 günlük uçuş programının ardından sona erdirmeyi planlamıştı. Ancak başarılı uçuş denemelerinden sonra helikopteri kaderine terk etmek yerine ona yeni görevler vermeyi kararlaştırdı. Bu nedenle helikopter uçuş programının ardından bilimsel araştırmalara nasıl katkı koyacağını göstermek için bir “operasyon gösterisi” yapacak.

Bu gösteri sırasında minik hava aracı, Mars arazisinin nasıl şekillendiğine dair detaylı verileri yukarıdan toplayacak.

“Kaynak: Independent Türkçe, Science Alert, Space”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın