Mars helikopteri, gelecek hafta yapılacak olan 6. uçuşuna hazırlanıyor

NASA’nın Mars helikopteri Ingenuity, gelecek hafta yapılması hedeflenen 6. uçuşuna hazırlanıyor. Minik helikopterin hız ve havada kalma rekorunu kırması hedefleniyor.

NASA, ilk başta 30 günde 5 uçuş denemesi gerçekleştirmesi istenen Mars helikopterine, yaptığı süksenin ardından yeni görevler vermeyi kararlaştırmıştı. Yapılan açıklamaya göre, “operasyon gösterisi” aşamasının ilk uçuşu olan bu sortide, helikopterin 10 metre yükselip 150 metre güneybatıya gitmesi planlanıyor. Bunun ardından Ingenuity’nin 15-20 metre güneye çevrilmesi ve bu bölgenin stereoskopik görüntüsünün kaydedilmesi düşünülüyor. Aynı bölgenin farklı açılardan fotoğraflarının çekildiği bu görüntüler, derinlik algısı ve üç boyutlu efekt meydana getiriyor.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

Alandaki kum dalgalarının ve parlak kayaların yüzeylerinin stereoskopik görüntüsü, ilerideki görevler için havadan görünümün değerini ortaya koyacak. Ingenuity, görüntü koleksiyonunu tamamladıktan sonra yaklaşık 50 metre kuzeydoğuya uçacak ve burada yeni operasyon üssüne (C Alanı) inecek.

NASA, minik helikopterin saatte 15 kilometre hıza ulaşmasını ve 140 saniye havada kalmasını istiyor. Ingenuity’nin hız rekoru saatte 13 kilometre, havada kalma rekoru 117 saniyeydi.

“Kaynak: Independent Türkçe, Space.com, CNN International

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın