‘Mars helikopterinin, uçuş için yazılım güncellemesine ihtiyacı var’

Mars helikopterinin ilk uçuş denemesini 11 Nisan’da gerçekleştirmesi planlanmıştı ancak uzay ajansı, rotorların yüksek hızlı dönüş testi sırasında ortaya çıkan bir sorun nedeniyle uçuşun 14 Nisan’dan önce yapılamayacağını açıkladı.

Uzay ajansının yeni açıklamasında ise Ingenuity’nin uçuşa hazırlanmak için son bir şeye, yani yazılım güncellemesine ihtiyacı olduğu belirtildi. Helikopterin uçuş bilgisayarının, arızanın tespit edildiği dönüş testi sırasında bir moddan diğerine geçmesi gerekirken araştırmacılar, bilgisayarın bunu başaramadığını görmüştü. Ardından helikopterin güvenlik yazılımı testi sona erdirmişti.

İlk önce bu sorunun 14 Nisan’a kadar çözülebileceği ve uçuşun bu hafta yapılabileceği belirtildi ama yetkililer, önümüzdeki hafta uçuş için yeni bir tarih belirleyeceklerini açıkladı. Jet İtki Laboratuvarı’nın internet sitesinde yaptığı açıklamada konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

Ingenuity ekibi, 9 Nisan’da yapılan, helikopterin rotorlarıyla ilgili yüksek hızlı dönüş testi sırasında tespit edilen komut sorununu çözecek bir yazılım güncellemesi belirledi. Bu yazılım güncellemesi, iki uçuş kontrol cihazının başlatılma sürecini değiştirecek. Bu da donanım ve yazılımın uçuş moduna güvenle geçmesine olanak tanıyacak.

‘Kaynak: Independent Türkçe, CBS News, Space’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın