Mısır, keşfedilen 3 bin yıl öncesine ait kayıp antik kenti dünyaya tanıttı

Mısır ‘ın Luksor kentinde keşfedilen 3 bin yıl öncesine ait kayıp antik kentin kaşifi Mısırlı arkeolog Zahi Havas, Luksor kentinin batı yakasında çok sayıda turist ve arkeoloğun bulunduğu basın toplantısıyla kenti dünyaya tanıttı.

Mısır resmi haber ajansı MENA’nın haberine göre, Antik kenti keşfeden ekibin sorumlusu Havas, basın toplantısında şu ifadeleri kullandı;

Bir dizi evi de kapsayan kayıp antik kente Aton’un Işıltısı adı verildi. Bu keşifle ilk kez sadece mezar ve kabirlerin bulunduğu düşünülen kentin batı yakasında yaşam olduğu kanıtlandı.

Antik kentte bazıları yaklaşık 3 mt yüksekliğinde duvarlar ve bölünmüş sokaklar bulunduğunu söyleyen Havas, ayrıca günlük yaşamda kullanılan aletlerle dolu odalar ve büyük bir depolama alanının da yer aldığını belirtti. Yerel medyada yayınlanan görüntülere göre, kentte bulunan eşyalar arasında binlerce yıl önce kurutulmuş balıklar, çeşitli çömlek kaplar, kolyeler ve mühürler bulunuyor.

Mısır Tarihi Eserler Kurumu 8 Nisan’da Tutankhamun’un mezarının bulunmasından sonra, en büyük arkeolojik buluş olarak değerlendirilen 3 bin yıl öncesine ait antik kent bulunduğunu ifade etmişti. Mısır İmparatorluğu döneminde Luksor’daki en büyük idari ve endüstriyel yerleşim yeri olduğu belirtilen antik kentin, Kral III. Amenhotep tarafından 3 bin yıl önce kurulduğu aktarılmıştı.

‘Kaynak: Independent Türkçe, AA’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın