Mısır’ın “altın kayıp şehrinde” ortaya çıkan 5 ilginç keşif

Mısır’ın “altın kayıp şehrinde” ortaya çıkan 5 ilginç keşif

Mısır’ın Krallar Vadisi’nin de bulunduğu Luksor kenti yakınlarında yer alan, Antik Mısır tarihine ışık tutan ve geçmişi M.Ö 1391-1353 arasında hüküm süren 3. Amenhotep dönemine kadar uzanan, 3 bin yıldır kayıp Aten şehri uzun süren çalışmaların ardından keşfedildi. Kayıp altın şehrinden arkeologları hayrete düşüren 5 sıradışı keşif ise şöyle;

1- Sıradışı bir iskelet: Arkeologlar kazılarda kendilerini şaşkınlığa uğratan bir iskelet buldu. İskelet, kolları yanlara uzanmış ve dizlerinin etrafına ip bağlanmış bir haldeydi. Çalışma ekibi kalıntının kime ait olduğunu ya da bu kişinin neden ve nasıl öldüğünü henüz anlayamadı. Kazı alanının bir başka noktasındaysa, Krallar Vadisi’nde bulunanlarla uyumlu taş mezarlar bulundu. Ayrıca aynı bölgede bütün halde bir mezarlık da keşfedildi.

2- Zikzaklı duvar: Çalışmalar sırasında sıradışı bir duvar da ortaya çıktı. Antik Mısır dönemine ilişkin kazılarda daha önce hiç rastlanmayan bir tasarıma sahip zikzak duvarın tam olarak hangi amaçla kullanıldığı henüz belli değil. Duvarın yalnızca tek girişi bulunuyor. Bu nedenle arkeologlar duvarın, ardında bulunan bölgeye giriş ve çıkışların kontrol edilmesi amacıyla kullanılmış olabileceğini tahmin ediyor. Tahminler doğruysa duvarda güvenlik önlemleri yüksek tutulmuş olabilir. Duvarın ardında hem şehir sakinlerinin oturduğu bölümler hem de idari amaçlı kullanılan yapılar yer alıyor.

3- Et dolu esrarengiz kap: Kazıdaki ilginç keşiflerden biri de et dolu bir kap oldu. Arkeologlar 3 bin 500 yıllık kaptaki bu etlerin kurutulmuş ya da haşlanmış olduğunu düşünüyor. Kabın üstündeki yazıda “37. yıl. Üçüncü Heb Sed kutlaması için Kha’nın ağılının mezbahasından alınan, kasap luwy tarafından hazırlanan işlenmiş et” sözleri yer alıyor. Ünlü antik Mısır uzmanı Zahi Hawass şu ifadeyi kullanıyor;

Bu önemli bilgi bize yalnızca şehirde yaşayıp çalışan iki kişinin ismini vermekle kalmıyor, aynı zamanda şehrin 3. Amenhotep’in oğlu Akhenaten’le birlikte tahtta oturduğu dönemde aktif olduğunu gösteriyor.

4- Fırın ve ocaklar: Arkeologlar şehirde bir fırın da keşfetti. Kazılarda sağlam halde kalmış ocak ve çanak çömleklerle dolu bir pişirme ve yemek hazırlama alanı ortaya çıktı. Hawass, “Boyutunu göz önünde bulundurarak mutfağın epey fazla sayıda işçi ve işverene hizmet verdiğini söyleyebiliriz” ifadesini kullandı.

5- 7 farklı mahalle: Kazılarda şimdiye kadar 7 farklı yerleşim bölgesiyle endüstriyel ve idari merkezler ortaya çıktı. Metal işçiliği ve cam yapımı kalıntılar kentin kültürü ve ekonomisine dair birçok bilgi verirken, şehrin neden terk edildiğiyse henüz bilinmiyor.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Science Focus

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın