NASA, başka bir gezegendeki ilk motorlu uçuşun videosunu yayımladı
NASA, başka bir gezegendeki ilk motorlu uçuşun videosunu yayımladı

NASA, başka bir gezegendeki ilk motorlu uçuşun videosunu yayımladı

NASA’nın Ingenuity helikopteri pazartesi günü üç metre yükseklikte 30 saniye havada süzüldü ve yere döndü. Bu esnada Mars’taki Perseverance gezgini tarafından görüntülendi. NASA, Perseverance uzay aracının kaydettiği videoyu yayımladı.

Mars atmosferinde uçmak Dünya’dakinden çok daha zor olduğundan, helikopterin ters yönde dönen ikiz rotor kanatlarının uçuşun gerçekleşmesi için dakikada 2 bin 500 devirde (Dünya’dakinden 5 kat daha hızlı) dönmesi gerekti. Bunun nedeni Mars’taki atmosfer basıncının Dünya’dakinin yüzde birinden daha az olması. Bu da helikopterin uçacak kadar hafif fakat bu atmosferik geri itiş eksikliğinin üstesinden gelebilecek kadar güçlü olması gerektiği anlamına geliyor.

Perseverance gezgini, yaklaşık 64,3 metre uzakta, Mars’ın Jezero Krateri’nde bulunan “Van Zyl Overlook”ta park halinde durdu ve kameralarıyla uçuşun tamamını görüntüledi. Proje yöneticisi MiMi Aung görevin başarılı olmasından kısa bir süre sonra ekibine, “Artık insanların başka bir gezegende döner kanatlı bir hava aracı uçurduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Önümüzdeki iki hafta içinde 4 uçuşun daha gerçekleşmesi bekleniyor. Proje yöneticisi Aung, ekibin “sınırları zorlayacağını”, helikopterin “özellikle deney programının sonuna doğru kesinlikle daha da hızlı olacağını, daha uzağa uçacağını” söyledi.

Perseverance Kızıl Gezegen’de kadim yaşamı arama görevine devam edecek. Gezgin, gelecekte Dünya’da analiz edilmek üzere Mars kayası çıkarmak için tasarlandı. Daha sonra numunelerin alınması için birbirini izleyen iki görev yapılacak.

‘Kaynak: © The Independent, NASA’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın