NASA, hiçbir uzay aracının görmediği noktaya bir uzay aracı gönderecek
NASA, hiçbir uzay aracının görmediği noktaya bir uzay aracı gönderecek

NASA, hiçbir uzay aracının görmediği noktaya bir uzay aracı gönderecek

NASA, Güneş Sistemi’nin nasıl oluştuğunu araştırmak için heliosferin dış kısmına, daha önce hiçbir uzay aracının görmediği noktaya gidecek bir uzay aracı fırlatmayı planlıyor.

Güneşi ve çevresindeki tüm gezegenleri çevreleyen, Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların diğer yıldızlardan gelenlerle karşılaştığı uzay katmanına heliosfer ismi veriliyor. Bu katman, Güneş Sistemi’ni yüksek enerjili galaktik ışınlardan koruduğu için “koruyucu balon” diye niteleniyor.

NASA’nın 1977’de fırlattığı uzay araçları Voyager 1 ve Voyager 2, heliosferin sınırına ulaşmayı başarmıştı. Araçlar bunun için Dünya ve Güneş arasındaki mesafenin 120 katı kadar yol kat etmişti. Bu iki uzay aracı heliosferin sınırlarını keşfetmiş ama sınırlı veriler sağlayabilmişti. Haliyle Güneş’in yıldızlararası ortamla nasıl etkileşime girdiğine dair birçok soruyu cevapsız bırakmıştı.

Bu nedenle NASA, şimdi çok daha iddialı bir görev planı açıkladı. Plana göre Interstellar (Yıldızlararası) diye adlandırılan yeni bir uzay aracı, uzayın derinliklerine seyahat edecek ve bin astronomik birim yol kat edecek. Gökbilimciler, Güneş ve Dünya arasındaki mesafeye astronomik birim (AU) ismini veriyor. Bu da yeni uzay aracının bu mesafenin bin katı kadar yol alacağı anlamına geliyor. Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’ndan Elena Provornikova, şu ifadeleri kullandı;

Interstellar, insanlığın daha önce hiç ulaşmadığı, yerel yıldızlararası ortama gidecek. İlk defa, Güneş Sistemi’ndeki evimizin neye benzediğini görmek için heliosferin fotoğrafını dışarıdan çekeceğiz.

“Kaynak: Independent Türkçe, Phys.org, Daily Mail”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın