NASA, karbondioksit ağırlıklı Mars atmosferinden oksijen üretti
NASA, karbondioksit ağırlıklı Mars atmosferinden oksijen üretti

NASA, karbondioksit ağırlıklı Mars atmosferinden oksijen üretti

18 Şubat 2021’de Mars’ın Jezero Krateri’ne inen Perseverance, yüksek teknolojili birçok aygıtın yanı sıra oksijen üretebilen deneysel bir cihaz da taşıyor. Bu cihazla Perseverance uzay aracı, bir ilke imza atarak karbondioksit ağırlıklı Mars atmosferinden oksijen üretti.

20 Nisan Salı günü, Mars’ta Oksijen Kaynağı Kullanma Deneyi (MOXIE) ismi verilen cihaz ince atmosferinde binde ikiden daha az oksijen barındıran gezegende oksijen üretmeyi başardı. NASA’nın Uzay Teknolojisi Görev Müdürlüğü’nün yöneticisi Jim Reuter, şu ifadeleri kullandı;

Bu, Mars’ta karbondioksiti oksijene dönüştürmede kritik bir ilk adım. MOXIE’nin yapacak daha çok işi var. Ancak teknolojiyi tanıttığımız bu sonuç, Mars’a insan gönderme hedefine doğru ilerlerken umut oldu.

MOXIE ekibi öncesinde cihazı iki saat ısıttı ve ardından bir saat oksijen vermesini sağladı. NASA yetkilileri, MOXIE’nin bu süre zarfında bir astronotun 10 dakika boyunca kolayca nefes almasını sağlayacak kadar (5,4 gram) oksijen ürettiğini açıkladı. İlk denemede cihazı maksimum kapasiteyle çalıştırılamadı ancak, cihazın saatte yaklaşık 10 gram oksijen üretebileceği tahmin ediliyor.

Araştırma ekibi, bir Mars yılı boyunca (Dünya’da yaklaşık 687 gün) yaklaşık 9 deneme daha yapmayı hedefliyor. Denemelerin sonunda cihazın maksimum performansını göstereceği düşünülüyor.

Oksijenin uzay görevlerinde taşınması çok zor çünkü çok fazla yer kaplıyor. Gelecekte Mars’a gidecek astronotların yakıt olarak kullanacağı oksijen bir yana, yalnızca soluyacağı oksijenin taşınması bile mümkün görünmüyor. NASA, tost makinesiyle nerdeyse aynı boyutlardaki MOXIE’yle birlikte bu soruna çözüm bulmayı hedefliyor.

Devrim niteliğindeki minik cihaz, karbondioksitten oksijen üretiyor ve işlemin sonucunda karbonmonoksiti atık ürün olarak Mars atmosferine salıyor. Bu dönüşüm işlemi yaklaşık 800 derecelik sıcaklıklarda gerçekleşiyor. Bu nedenle MOXIE ısıya dayanıklı malzemelerden yapıldı ve ısının Perseverance’ın gövdesine yayılmasını önlemek için ince bir altın kaplamayla tasarlandı.

MOXIE deneyinin baş araştırmacısı Michael Hecht göre, solunması çok tehlikeli olan zehirli atık karbonmonoksit için de endişelenmeye gerek yok. Çünkü bu gaz Mars atmosferine katılsa da kayda değer ölçüde bir değişiklik yaratmayacak.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Space, Business Insider’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın