NASA, Mars helikopterinin üç boyutlu görüntülerini yayımladı

NASA, Mars’ta başarılara imza atan Ingenuity Mars helikopterinin üç boyutlu görüntülerini yayımladı.

Dünya’daki izleyicilerin Mars’taymış gibi hissetmesini sağlamak isteyen uzay ajansı, geleneksel mavi ve kırmızı 3D gözlüklerle tam deneyimin tadını çıkarmanın mümkün olduğunu söylüyor.

NASA, çarşamba günü internet sitesinde yayımladığı üç boyutlu görüntüleri “Perseverance’ın yanında, Mars yüzeyinde durup uçuşu ilk elden izlemek gibi” diye niteliyor. Uzay ajansı ayrıca halihazırda 3D gözlükleri olmayan izleyicilerin evde kolaylıkla kendi gözlüklerini tasarlayabileceğini söylüyor.

En basit tariflere göre iki şeffaf plastik parçası kesip, bunlardan birinin bir yüzünü kırmızıya, diğer parçanın bir yüzünü de cam göbeğine boyamak üç boyutlu gözlük yapmak için yeterli. NASA araştırmacıların üç boyutlu olarak yeniden tasarladığı görüntüler, Mars Helikopteri’nin 25 Nisan’daki üçüncü uçuş denemesine tanıklık eden Perseverance uzay aracının kamera sisteminden geldi.

Mastcam-Z isimli bu çift kameralı sistem, uzay aracının robotik direğinde, diğer bir deyişle “kafasında” yer alıyor. Uzay ajansına göre bu kameralar, Mars’taki uzay araçlarının gündelik faaliyetlerini halkın da takip etmesini sağlarken, mühendislerin bilim insanlarının incelenecek en ilginç kayaları seçmesi için önemli veriler sunuyor.

“Kaynak: Independent Türkçe, CNET, NASA, Teknoloji Nasıl”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın