NASA, OSIRIS-REx uzay aracının Asteroid Bennu’da bıraktığı izi paylaştı

NASA, OSIRIS-REx uzay aracının, Ekim 2020’de örnek topladığı sırada göktaşının yüzeyinde yarattığı tahribatı görmek için 7 Nisan’da son kez Bennu astreodine yaklaşacağını bildirmişti. 15 Nisan’da ise OSIRIS-REx adlı uzay aracının, ünlü göktaşı Bennu’nun yüzeyinde bıraktığı izleri paylaşıldı.

Öncesi / Sonrası (Sağa ve Sola Kaydırın)

NASA, örnek toplama sırasında üç farklı unsurun yüzeyi etkilediğini bildirdi. Bunlardan ilki uzay aracının yüzeye uyguladığı kuvvet Çünkü asteroidin yüzeyinde yaklaşık 48 cm derine girilmişti. İkinci unsur, numunelerin toplanmasını kolaylaştırmak için ateşlenen nitrojen gazı. Üçüncü unsur ise uzay aracının yeniden yükselmesi için kullanılan itici motorların bıraktığı tahribat.

Yayımlanan görüntülerde OSIRIS-REx’in, uzay ajansının “yüzeyde meydana gelen bozukluğun bariz işaretleri” dediği etkiler görülüyor. Uzay aracının indiği bölgede çöküntü oluştuğu ve kayaların etrafa saçıldığı anlaşılıyor.

Söz konusu görevde 2019’da toplanan verilerde, Güneş Sistemi ve Dünya’daki yaşamın kökeni hakkında “beklenmedik” ipuçları görülmüştü. Dolayısıyla NASA, bu örnekleri epey önemsiyor. OSIRIS-REx uzay aracı, Dünya’ya doğru 10 Mayıs’ta yola çıkacak. Toplanan yaklaşık 56 gramlık örneğin 24 Eylül 2023’te yerküreye bırakılması hedefleniyor.

‘Kaynak: Independent Türkçe, CNETNASASlashgear

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın