NASA, Rusya'daki devasa elmas kraterini uzaydan görüntüledi
NASA, Rusya’daki devasa elmas kraterini uzaydan görüntüledi

NASA, Rusya’daki devasa elmas kraterini uzaydan görüntüledi

NASA, Rusya’da milyonlarca yıl önce oluşan devasa “elmas krateri” nin uzaydan çekilen görüntüsünü paylaştı.

Dünyadaki 4. en büyük çarpma krateri olan Popigai isimli krater, 36 milyon yıl önce bir göktaşının Sibirya’nın kuzeyine çarpmasıyla meydana geldi. Saniyede 20 km hızla hareket eden göktaşı, işte o noktada yaklaşık 100 km çapında bir krater oluşturdu. Kraterin son görüntüsü, NASA’nın görünür ışıklı ve kızılötesi alanlarla çalışan MODIS isimli radyometresi tarafından kaydedildi.

Bu bilimsel cihaz, uzay ajansının 1999’da fırlattığı Terra uydusu ve 2002’de fırlattığı Aqua uydusunda yer alıyor. Krater, grafit içeren kayalarla tortul kayaçlardan oluşuyor. Göktaşının çarpmasıyla oluşan etki bin 750 kilometreküp kayanın erimesine neden oldu ve grafit parçalarını anında elmasa dönüştürdü.

Bu elmaslar, çarpma bölgesinden 12 ila 13 kilometre uzaklıkta bulunan, yarım küre şeklinde bir kabukta oluştu. Bilim insanları, çarpışmanın yarattığı ısı ve basınç nedeniyle elmasların çarpma bölgesinde değil de söz konusu noktada oluştuğunu düşünüyor. Popigai krateri, “trilyonlarca karatlık” elmaslarıyla dünyanın en büyük elmas alanlarından birini oluşturuyor. Bu nedenle krater, “elmas krateri” diye niteleniyor.

“Kaynak: Independent Türkçe, NASA”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın