NASA’nın Mars’taki InSight uzay aracı ölümle pençeleşiyor

NASA’nın 800 milyon dolarlık uzay aracını toz kapladığından enerji krizine girdi. Acil durum moduna alınan InSight, ölümle pençeleşiyor. Aracın enerjisi biterse bir daha asla düzelmeyebilir.

2018’de Mars’taki sismik aktiviteyi gözlemlemek üzere Elysium Planitia ovasına inen InSight, 500’den fazla sarsıntı tespit etmişti. 10 binden fazla toz şeytanıyla (toz hortumu) karşılaşan ve gezegenin eşsiz doğasına dair önemli veriler sağlayan uzay aracı, son olarak gezegenin çekirdeğinin boyutunun hesaplanmasını sağlamıştı.

NASA’nın diğer uzay araçlarını indirdiği kraterlerin aksine Elysium Planitia’da tozları süpüren güçlü rüzgarlar yok. “Temizleyici olaylar” diye nitelenen bu rüzgarlar, uzay araçlarının güneş panellerinde biriken tozun temizlenmesini sağlamaktaydı. Bu rüzgarlar olmadığından InSight’ın üzerinde kalın bir toz tabakası birikti ve araç, Güneş ışığından yararlanabilmek için mücadele ediyor.

InSight’ın güneş panelleri, Elysium Planitia’ya kışın çöktüğü şubat ayında enerji kapasitesinin sadece yüzde 27’sinden yararlanabiliyordu. Şimdi uzay aracının Mars kışını atlatması ve yeniden şarj edilebilir hale gelmeyi beklemesi gerekiyor. Bu yüzden NASA, aracı “hazırda bekleme moduna” almaya karar verdi ve cihazları sıra sıra kapatmaya başladı. Yakında uzay aracının, hayati olmayan tüm işlevleri sonlandırılacak.

Şu anda bekleme modunda ölüm kalım savaşı veren InSight hala iyi durumda. Fakat aracın enerjisi biterse bir daha asla düzelmeyebilir. NASA, temmuz ayında Mars yeniden ısındığında InSight’ın operasyonlarını yeniden başlatmayı planlıyor. Arazi aracı bu Mars kışında hayatta kalabilirse sarsıntıları kaydetmeye ve hava durumunu izlemeye 2022’ye kadar devam edebilir.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Science Alert, Interesting Engineering’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın