NASA'nın uzay aracı Juno, Jüpiter'in dev fırtınalarını görüntüledi
NASA’nın uzay aracı Juno, Jüpiter’in dev fırtınalarını görüntüledi

NASA’nın uzay aracı Juno, Jüpiter’in dev fırtınalarını görüntüledi

NASA’nın Jüpiter’e gönderdiği uzay aracı Juno, gaz devine 33. kez yakın geçiş yaparak, gezegenin dev fırtınalarının görüntülerini kaydetti. Rotasını Jüpiter’in uydularına çevirmeye hazırlanan Juno görevinin, Eylül 2025’te sona ermesi planlanıyor.

Juno’nun görünür ışık kamerasından çekilen fotoğraflarda ekvator kuşağının yumuşak renkleri de göze çarptı. Uzay aracının Dünya’ya gönderdiği bu veriler, amatör gökbilimciler tarafından iyileştirildi ve yayına hazırlandı.

Görüntüleri sosyal medya hesaplarından da paylaşan o kişiler arasında Kevin M. Gill, Navaneeth Krishnan S. ve Brian Swift gibi isimler yer aldı. Bu nedenle çarpıcı görüntülerin yalnızca NASA’nın değil, yurttaş biliminin de eseri olduğu vurgulanıyor.

6 Ağustos 2011’de NASA’nın Florida’daki Cape Canaveral üssünden fırlatılan uzay aracı, 5 Temmuz 2016’da gizemlerini araştırmak üzere Jüpiter’in yörüngesine girmişti. Juno’nun Jüpiter’in uydularına yönelik ilk görevi, 7 Haziran 2021’de başlayacak. Uzay aracının bu görevdeki hedefi Ganymede uydusu olacak.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Forbes’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın