NASA'nın Voyager 1 aracı uzayın derinliklerinde bir uğultu kaydetti
NASA’nın Voyager 1 aracı uzayın derinliklerinde bir uğultu kaydetti

NASA’nın Voyager 1 aracı uzayın derinliklerinde bir uğultu kaydetti

NASA’nın “Dünya’dan en uzak uzay aracı” olan Voyager 1 aracının uzayın derinliklerinde süreklilik gösteren bir uğultu kaydetti. Bu seslerin, yıldızlararası ortamdaki gazlar tarafından üretildiği ifade edildi.

1977’de Güneş Sistemi’nin derinliklerini incelemek üzere fırlatılan uzay aracı, yaklaşık 10 yıl önce sisteme veda etti ve şu sıralar Dünya’dan yaklaşık 23 milyar kilometre uzakta. Uzay aracının Güneş’ten uzaklığı da yıldızın Dünya’yla arasındaki mesafenin 150 katından fazla. Bu nedenle ışık hızında iletilen verilerin Dünya’ya ulaşması 21 saatten fazla sürüyor.

Bir galaksideki yıldız sistemleri arasında var olan maddelerin bütününe yıldızlararası ortam ismi veriliyor. Bu ortam genellikle boş, ıssız ve karanlık olarak düşünülse de Voyager 1’deki PWS dedektörünün elde ettiği bulgular, bu düşünceleri çürütüyor. Saygın bilimsel dergi Nature’da yayımlanan araştırmanın yazarları, dedektörden elde edilen verileri inceledi. Böylece yıldızlararası ortamdaki plazma dalgalarından gelen ve süreklilik gösteren uğultuyu tespit edebildi.

ABD’deki Cornell Üniversitesi’nden Stella Koch Ocker, “Yıldızlararası gazın zayıf ama ısrarcı uğultusunu tespit ettik. Çok sönük ve monoton çünkü frekans bandı dar.” ifadesini kullandı.

“Kaynak: Independent Türkçe, CNET, Science Alert”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın