NASA’nın yarışmasıyla ünlenen Van Gölü’nün korunması gündemde

NASA’nın yarışmasıyla ünlenen Van Gölü’nün korunması gündemde

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) tarafından düzenlenen “Dünya Turnuvası” adlı çevrim içi fotoğraf yarışmasında, Astronot Kate Rubins tarafından çekilen Van Gölü fotoğrafı, oyların çoğunu alarak birinci seçildi. Yarışmayla tüm Dünya’da tanınan Van Gölü’nün korunması da gündeme geldi.

NASA Earth isimli web sayfasında bugün birinci seçildiği belirtilen Van Gölü fotoğrafı için finale kalmaya hak kazandığında, “Sodalı gölün bu fotoğrafı, çeyrek finallerde oyların yüzde 94’ünü aldı ve finalde de aynısını yapmaya hazırlanıyor.” ifadesine yer verilmişti. NASA astronotunun uzaydan çektiği fotoğrafta Erciş Körfezi’ndeki akıntıları çok net bir şekilde görebiliyor.

Türkiye’nin en büyük gölü olma özelliğine sahip olan Van Gölü, halk tarafından Van Denizi olarak biliniyor. Van Gölü Havzasında yaklaşık bir milyon kişi yaşıyor. Van Gölü’nün tuzlu ve yüksek derecede sodalı sularında yaşayabilen, endemik bir balık türü olan İnci Kefali Balığı bulunuyor. Van Gölü tarihi ve doğal güzelliğiyle her yıl binlerce turisti Van bölgesine çekiyor.

Van Çevre ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği (Van Çev-Der) Başkanı Ali Kalçık, Van Gölü’nün güzelliğinin tescil edilmesi çok doğru bir uygulama, kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Dünya değeri olan bu denizin çok hor kullanıldığını vurgulayan Kalçık, şu ifadeleri kullandı;

Yetkililer bu astronotu Van’a davet ediyorlar. Acaba bu astronot Van’a gelince bu kirliliği, bu vahşeti görünce ne diyecek. Van Denizi’nin bu durumunu gördüğünde, “keşke elim kırılsaydı, ben bu fotoğrafı çekmeseydim” diyecek. Hatta bu kirliliği yaratanlara ve buna sebep olanlara ne denilene bilir ki?

Özellikle bölgemizin denizi olarak bilinir. Atalarımız “Behra Wanê” demiştir. Bizde “Behra Wanê” diye biliriz. İçinde kendisine has uçan Van Balığı vardır. Böylesi endemik, kendi yöresine, doğasına has olan bir değerdir. Bu değeri katletmek için maalesef özel çaba sarf ediliyor. Van Gölü Havzasının çevresinde 1 milyon 200 bin insan yaşıyor. Bu insanlar dolaylı ya da dolaysız bir şekilde, bütün evsel kanalizasyonu Van Denizi’ne akıyor. Bu değerimiz böyle kirletiliyor.

Günde 56 bin metre küp kanalizasyon atığı denize akıyor. Bir çözüm bulunmadığı taktirde Van Denizi balçığa dönüşecek. Birde bunun yanında doğa tüm canlılara ortak yaşam alanları sunmuş. Bu ortak yaşam alanlarına birilerinin hakim olması, sahip olması ve sahip olurken korumaması, rant amacıyla kullanması kabul edilemez. Özellikle Van Gölü sahilleri devlet yetkileri ve kurumları tarafından işgal edilmiş durumda. Kendi koydukları yasaları bile ihlal ettiklerini görüyoruz. Umarım bu astronot Van’a gelir, bu vahim durumu görür, onların yüzüne bir tebessümle durumu anlatır.

‘Kaynak: © The Independentturkish’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın