Neuralink'in başkanı ve kurucu ortağı Max Hodak, şirketten ayrıldı
Neuralink’in başkanı ve kurucu ortağı Max Hodak, şirketten ayrıldı

Neuralink’in başkanı ve kurucu ortağı Max Hodak, şirketten ayrıldı

Elon Musk’ın kurduğu ve insan beynini bilgisayara bağlamayı amaçlayan Neuralink’in başkanı ve kurucu ortağı Max Hodak, şirketten ayrıldığını duyurdu.

Max Hodak

Hodak, haftasonu Twitter hesabından yayımladığı açıklamada, “Bazı kişisel haberlerim var: Bir süredir (birkaç haftadır) Neuralink’te değilim. Orada bir stil kazandım ve büyük destekçisi olmaya devam edeceğim. Artık yeni ufuklara yelken açıyorum.” ifadelerini kullandı.

Son dönemde Neuralink, tıpkı patronlarının açıklamaları gibi sansasyonel işlere imza atıyor. 2016’da kurulan şirket, Ağustos 2020’de beyni çip yardımıyla bilgisayara bağlayacak teknolojiyi domuzlar üzerinde denemişti. Bu, şirketin ilk canlı gösterimi olmuş ve kafalarına çip yerleştirilmiş domuzların kokladıkları, yemekle karşılaştıkları ve yedikleri her an küçük beyaz noktalar şeklinde bir ekrana yansıtılmıştı.

Son olarak da geçen ay başında şirket, beyninin iki lobuna birer çip takılan maymunun video oyunu oynadığı görüntüleri paylaşmıştı. Kurucuları arasında Elon Musk’ın ve 8 nöroloğun yer aldığı Neuralink, yerleştirilebilir beyin-makine arayüzleri geliştirmeyi hedefliyor.

“Kaynak: Independent Türkçe, Gizmodo, Euronews”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın