New Horizons, Güneş'e Dünya'dan 50 kat daha uzaklaşarak kritik eşiği aştı
New Horizons, Güneş’e Dünya’dan 50 kat daha uzaklaşarak kritik eşiği aştı

New Horizons, Güneş’e Dünya’dan 50 kat daha uzaklaşarak kritik eşiği aştı

NASA’nın cüce gezegen Plüton’u araştırmak üzere fırlattığı uzay aracı New Horizons (Yeni Ufuklar) 17 Nisan’da,  Güneş’ten 50 astronomik birim (AU) uzaklığa ulaşmayı başardı. Bu uzay aracının Güneş’e Dünya’dan 50 kat uzak olduğu anlamına geliyor.

Plüton ve uydularına uçan ilk uzay aracı unvanını taşıyan New Horizons, bu uzaklığa ulaşmayı başaran 5. araç oldu. Bu mesafeyi aşan ilk uzay araçları sırasıyla Voyager 1, Voyager 2, Pioneer 10 ve Pioneer 11’di. Voyager araçları, 1977’de Güneş Sistemi’nin kıyılarını keşfetmeleri için fırlatılmıştı. 

1972’de fırlatılan Pioneer 10, Güneş Sistemi’nden çıkarak yıldızlar arası uzay yolculuğu yapması için tasarlanmıştı. 1973’te fırlatılan Pioneer 11 de  Satürn’ ü ve halkalarını keşfe çıkan ilk görev olmuştu. Şimdi Güneş’ten yaklaşık 7,5 milyar km uzakta bulunan New Horizons ise 19 Ocak 2006’da fırlatılmıştı. New Horizons, 9,5 yıl boyunca Güneş Sistemi’nde seyahat etmiş ve sonunda cüce gezegen Plüton’un fotoğraflarını çekmişti.

New Horizons, saatte 58 bin 536 kilometre hızla hareket ediyor. Buna rağmen başka yıldızlardan gelen plazma rüzgarlarının Güneş rüzgarlarından daha güçlü olduğu uzay bölgesine ulaşması 25 yıl sürecek.

ABD’deki Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’nda görev alan, New Horizons operasyonlar müdürü Alice Bowman, şu ifadeleri kullandı;

Uzay aracının talimatlarımızı aldığını doğrulamamızın ne kadar sürdüğü, aradaki mesafeyi somutlaştırıyor. Bu, anlık bir durumda neredeyse 14 saati buldu. Aracın bulunduğu ekstrem mesafeyi gerçek kılıyor.

‘Kaynak: Independent Türkçe, NASA, wral.com’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın