Nörobilimciler, insanların sevinç çığlığına daha hızlı tepki verdiğini keşfetti

Hakemli bilim dergisi PLOS Biology’de yayımlanan bir araştırma, insanların öfke, korku, acı, zevk, üzüntü ve sevinç gibi 6 farklı duyguyu göstermek için çığlık attığını ortaya koyuyor.Araştırmada ayrıca, farklı çığlıklar dinletilen bir grup katılımcının beyinleri, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme cihazıyla analiz edildi. Bu sayede kişilerin sesleri nasıl algıladığı, işlediği ve sınıflandırdığı ortaya çıkarıldı.

Sonuçlar, araştırmacıların pozitif çığlıklar olarak sınıflandırdığı sevinç seslerin katılımcıların beyinlerini, korkulduğunda bağırma gibi negatif çığlıklardan daha çok etkilediğini gösterdi. Sonuçları şaşırtıcı bulduğunu ifade eden araştırmanın başyazarı Sascha Frühholz, sözlerine şu ifadeleri ekledi;

Potansiyel bir tehlikeye işaret etmek için çığlık atma davranışı insanlar ve diğer türlerde ortak. Fakat görünüşe göre sadece insanlar sevinç ve zevk gibi olumlu duyguları ifade etmek için sesini yükseltiyor.

Oslo Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde akademisyen olan Frühholz’e göre söz konusu davranışın bu kadar fazla duyguyu göstermek için kullanılması, insanlardaki evrimsel ilerlemeyi gösteriyor. Başyazar, bu duruma insanların birbiriyle kurduğu iletişimin diğer primatlara göre daha karmaşık olmasının yol açtığını düşünüyor.

‘Kaynak: Independent Türkçe, CNN International, EurekAlert

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın