Ortaçağ avukatlarının evrak sahteciliğini nasıl önlediği ortaya çıktı

Ortaçağ avukatlarının evrak sahteciliğini nasıl önlediği ortaya çıktı

Yapılan yeni bir araştırma, Ortaçağ ve Yeniçağ’da avukatların resmi belgeleri koyun postundan yapılan parşömenlerde sakladığını, bu sayede dolandırıcılıkları önlediğini ortaya çıkardı.

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar, 13 ila 20. yüzyıl arasında İngiltere’de yazılmış yüzlerce resmi belgeyi inceledi ve parşömenin yapımında keçi veya dana derisi yerine her zaman koyun postu kullanıldığını tespit etti. Uzmanlara göre bu tercih, muhtemelen koyun derisinin yapısının metni değiştirmeye imkan vermemesinden kaynaklanıyor.

Koyun derilerinin katmanları arasında yağ biriktiğinden, parşömen üretimi sırasında derinin bu yağdan arındırılması için kirece batırılıyor. Bu katmanlar arasında boşluklar kalmasına neden oluyor ve mürekkebi kazıma girişimleri bu katmanların ayrılmasına neden oluyor. Delaminasyon süreci olarak bilinen bu süreç, parşömendeki yazının değiştirilmeye çalışıldığı durumda sahteciliği ortaya çıkarıyor.

Koyun postundaki yağ oranı, keçi ve sığır postlarındaki yağ oranlarından yaklaşık 10 kat daha fazla olduğundan, evrakta sahteciliği önlemek için tüm resmi evraklar koyun postundan yapılıyordu.

Hakemli bilimsel dergi Haritage Science’ta yayımlanan araştırmanın başyazarı, arkeolog Dr. Sean Doherty şu ifadeleri kullandı;

Kullanılan mühürlerden görüyorduk; o dönemde avukatlar, özgünlük ve güvenlikle yakından ilgilenmiş.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Science Daily

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın