Parker Solar Probe, Venüs’ün şimdiye kadarki en detaylı fotoğraflarını çekti

NASA’nın Güneş’i keşfetmek için fırlattığı uzay aracı Parker Solar Probe, Venüs’ün Güneş etrafında dönerken izlediği yörünge boyunca uzanan ince bir toz tabakasını gösteren, şimdiye dek kaydedilmiş en detaylı fotoğrafları gönderdi.

NASA araştırmacıları, toz halkasını gösteren yeni görüntüyü oluşturmak için Parker Solar Probe’un Geniş Alan Görüntüleyicisi’yle kaydettiği 4 kareyi bir araya getirdi. Toz halkası, bu fotoğraflarda parlak bir beyaz bant gibi görülüyor.

Dünya’ya hayat veren yıldızın gizemlerini keşfetme amacıyla, “Touch the Sun (Güneş’e dokun)” görevi için 2018’de fırlatılan Parker Solar Probe, şu anda Güneş Sistemi’nin iç kısmından geçiyor. Uzay sondası, 2019’da Güneş’e 42,3 milyon kilometre kadar yaklaşarak, “Güneş’e en çok yaklaşan uzay aracı” unvanını almıştı. Yolculuğun sonunda Güneş’e 6,16 milyon kilometre kadar yaklaşması beklenen sonda, Güneş’in dış atmosferinde uçan ilk uzay aracı unvanını da alacak.

Toz halkası, görüntünün bu versiyonunda kırmızı kesikli çizgiyle gösteriliyor (NASA)

Bu görüntüler, aynı zamanda Güneş Sistemi’nin dinamiklerinin anlaşılması için çok önemli bilgiler veriyor. Halkanın parlaklığı sayesinde araştırmacılar, Venüs’ün yörüngesel tozunun komşu bölgelere kıyasla %10 daha yoğun olduğunu belirledi.

Güneş Sistemi’ni dolduran tozun kökeni kesin olarak belirlenmiş değil. Bilim insanları yıllar boyunca bu tozun kuyrukluyıldızların ve asteroitlerin enkazından oluştuğunu tahmin ediyordu. Fakat daha sonra NASA’nın Juno görevinden elde edilen veriler, bu tozun büyük kısmının Mars’taki toz fırtınalarından kaynaklanabileceğini ortaya çıkardı.

Uzay tozları, yıldızların ve gezegenlerin yapı taşlarını oluşturuyor. Ayrıca yıldız sistemleri arasında gaz iletimi sağlayabiliyor ve genç gezegenler için besleyici bir ortam kurabiliyor. The Astrophysical Journal isimli hakemli bilimsel dergide yayımlanan araştırmanın yazarlarından gökbilimci Guillermo Stenborg, ‘Bu, Güneş’i saran toz halkasının ‘beyaz ışıklı’ fotoğraflarda tüm ihtişamıyla ortaya çıktığı ilk an. Bu çalışmayı çok özel buluyorum.’ ifadelerini kullanıyor.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Science Alert, Tech Explorist, Phys.org’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın