Pembe renkli içeceklerin egzersiz performansını arttırdığı keşfedildi

Bilim insanları, pembe renkli içeceklerin egzersiz performansını %4,4 oranında artırabildiğini ve sporculara daha “iyi hissettirerek” egzersizi kolaylaştırdığını keşfetti.

Frontiers in Nutrition isimli hakemli bilimsel dergide yayımlanan çalışmanın, içecek renginin egzersiz performansı üzerindeki etkisini değerlendiren ilk araştırma olduğu ifade ediliyor.

Çalışmanın katılımcılarından kendi seçtikleri bir hızda 30 dakika boyunca koşu bandında koşmaları istendi. Katılımcılar, egzersiz sırasında gıda boyasıyla pembeye çevrilmiş ve yapay olarak tatlandırılmış bir solüsyonla ağızlarını çalkaladı. Deneyde ayrıca içeriği aynı olan ama gıda boyasıyla renklendirilmemiş bir solüsyon da kullanıldı.

Uzmanlar, pembe rengini, insanlarda tatlı çağrışımı uyandırdığı için seçmişti. Bu renkteki içeceklerin, şeker ve karbonhidrat alımı beklentilerini artırdığı düşünülüyor. Önceki çalışmalar, sporcuların ağızlarını karbonhidratlar çalkalamasının algıladıkları egzersiz yoğunluğunu azalttığını ve performansı iyileştirebileceğini göstermişti.

Yeni çalışmanın ardındaki araştırmacılarsa karbonhidrat uyarıcısı olmadan, yalnızca renkle plasebo etkisi uyandırıp uyandıramayacaklarını ve benzer faydaların görülüp görülmeyeceğini değerlendirmek istedi. Deney sonucunda katılımcıların pembe içecek sayesinde ortalama 212 metre daha fazla koştuğu ve ortalama hızlarının da %4,4 arttığı ortaya çıktı. Ayrıca katılımcıların koşudan aldıkları keyfin de arttığı gözlemlendi.

Deneyde yalnızca 10 katılımcı yer aldığı için bulguların ileri araştırmalarla desteklenmesi gerekiyor. Yine de araştırmacılar, bulguların alanında öncü olduğunu düşünüyor.

“Kaynak: Independent Türkçe, Science Alert, Westminster Üniversitesi

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın