Perseverance uzay aracı incelediği kayaların fotoğrafını gönderdi
Perseverance uzay aracı incelediği kayaların fotoğrafını gönderdi

Perseverance uzay aracı incelediği kayaların fotoğrafını gönderdi

Mars helikopterinin 11 Nisan’da gerçekleştireceği uçuşun ertelenmesine yol açan sorunu giderirken, ana uzay aracı Perseverance incelediği kayaların fotoğrafını gönderdi.

Perseverance’ın, iki yıllık görevi boyunca Mars’ın geçmişte yaşanabilir özelliklere sahip ortamlarını araştırması hedefleniyor. Bilim insanları milyarlarca yıl önce bu ortamlarda yaşamış olabilecek mikrobiyal canlı formlarının varlığını kanıtlayacak fosiller arıyor. Perseverance da bu fosillerin tespit edilmesini sağlayacak toprak ve kaya örnekleri topluyor. Bu örneklerin 2031’de Dünya’ya başka bir uzay aracıyla ulaştırılması planlanıyor.

Perseverance, helikopterin havalacağı uçuş pistine yaklaştı ve şu anda, 18 Şubat’ta Kızıl Gezegen’e indiği noktadan yaklaşık 270 metre uzakta bulunuyor. Yeni uçuş tarihini 19 Nisan olarak belirleyen araştırmacılar, helikopterdeki bu problemi çözerken Perseverance da bulunduğu noktadaki kayaları inceledi. Türkçe’de “azim” anlamına gelen Perseverance, birkaç gün önce bu kayaların fotoğrafını Twitter’dan yayımladı. Gönderide uzay aracının ağzından şu ifadelere yer verildi;

Mars helikopterinin ilk uçuşunu beklerken gözetleme noktasında biraz yerel, bilimsel çalışma yapmaya hazırlanıyorum. Buradaki bazı kaya parçalarını görüntüledim.

Perseverance, yarın gerçekleşecek ilk uçuş denemesi sırasında Ingenuity’yi kayda almaya hazırlanıyor. Merakla beklenen deneme, Ingenuity’nin Mars’taki 31 günlük programı boyunca gerçekleştireceği 5 uçuştan ilki olacak.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Space’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın