Proxima Centauri yıldızında Güneş'ten 100 kat güçlü parlama tespit edildi
Proxima Centauri yıldızında Güneş’ten 100 kat güçlü parlama tespit edildi

Proxima Centauri yıldızında Güneş’ten 100 kat güçlü parlama tespit edildi

Hakemli bilim dergisi The Astrophysical Journal Letters’da dün yayımlanan araştırmada, güneşin en yakın komşusu Proxima Centauri yıldızında Güneş’ten 100 kat güçlü parlama tespit edildiği aktarıldı.

Araştırmayı yöneten Colorado Boulder Üniversitesi’nden Meredith MacGregor’ın aktardığına göre Proxima Centauri, küçük ama güçlü bir yıldız. Güneş’ten sadece 4 ışıkyılı uzakta yer alan yıldız, biri Dünya’ya benzeyen en az iki gezegene ev sahipliği yapıyor.

Bu çalışmada araştırma ekibi, Dünya ve uzayda yer alan 9 teleskopla Proxima Centauri’yi 40 saat boyunca gözlemledi. Araştırmacılar bu süreçte Proxima Centauri’de güçlü bir parlama tespit etti. 2019’da yapılan gözlemlerde rol oynayan cihazlar arasında, Hubble Uzay Teleskobu, Atacama Büyük Milimetre Dizisi (ALMA) ve NASA’nın Transit Exoplanet Survey Satellite (TESS) teleskobu da yer aldı. Proxima Centauri’de meydana gelen gelen büyük parlamayı ise 9 teleskoptan 5’i kaydetti. Olayda ortaya çıkan radyasyon spektrumu çok geniş olduğundan gözlemlenebildi. Araştırmanın baş yazarı MacGregor, şu ifadeleri kullandı;

Edition CNN

Bir yıldız parlamasının bu denli çok dalga boyunda görüldüğüne ilk kez tanık olduk. Genellikle iki cihazla gözlemleyebildiğimizde kendimizi şanslı sayarız.

Yıldız, ultraviyole dalga boylarında gözlemlendi ve bu esnada normalden 14 bin kat daha parlak hale geldi.

Proxima Centauri’ye en yakın gezegende yaşam varsa Dünya’daki her şeyden çok farklı görünmesi gerekir. Bu gezegende bir insan, kötü zamanlar geçirirdi.

Proxima Centauri dünyasının ilgisini çekiyor çünkü araştırmalar, yıldıza en yakın gezegen olan Proxima Centauri b’nin potansiyel açıdan yaşanabilir olduğunu öne sürüyor. Bu tür parlamalar, yıldızın yakınında yaşıyor olabilecek canlılar için iyiye işaret değil. Çünkü bu parlamalar zamanla Proxima Centauri b’nin olası atmosferini ortadan kaldırabilir ve gezegendeki yaşamı radyasyonun zararlı etkilerine maruz bırakabilir.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Phys.org, CNN International’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın