Psikologların, pandemiyle başa çıkmak için belirlediği üç strateji

Koronavirüs pandemisiyle birlikte pek çok kişinin günlük alışkanlıkları bozulurken, bireyler evlere kapanmak zorunda kaldığı için sosyalleşme durma noktasına geldi. Dünyanın kapıldığı belirsizlik seliyle kişilerin ruh halinin kötü etkilendiği görüldü.

Colorado Boulder Üniversitesi’nde psikoloji profesörü Sona Dimidjian, şu ifadeleri kullandı;

İnsanlar pandeminin başından beri sorunlarını çözmekte zorlanıyor. Bunun daha fazla depresyona, anksiyeteye, madde bağımlılığına, ev içi şiddete… bir sürü probleme yol açtığını biliyoruz.

Medical Xpress’in haberine göre pandemiyle başa çıkmak için gerekli üç strateji şöyle;

1- Davranışsal aktivasyon (DA): Davranışsal aktivasyon, kişilerin davranışlarını değiştirerek nasıl hissettiğini de değiştirebileceği fikrine dayanıyor. Yapılan önceki araştırmalar, bu stratejinin depresyona en az ilaçlar kadar iyi geldiğini göstermişti. Dimidjian, bununla ilgili şu ifadeleri kullanıyor;

Bize başarı, keyif ve kontrol duygusu veren faaliyetlere katılmanın pozitif ruh hali için önemli olduğunu biliyoruz.

Psikologlar, kişilere günlük alışkanlıkları ve ruh halleri arasındaki bağlantıyı araştırmasını önerdi. Hangi faaliyetlerin kendilerine iyi geldiğini belirleyip bunu rutinlerine eklemesi gerektiğini belirtti.

2- Kabullenme: Uzmanlara göre ikinci strateji, pandeminin hayatta bazı sorunlara ve değişikliklere yol açtığını kabul etmek. Araştırma ekibinden Roselinde Kaiser şunları söyledi;

Kaybedilen zaman için üzülmek, gelecekten kuşku duymak ve dünyanın haline öfkelenmek normal. Bu duygular bizi zayıf veya kusurlu yapmıyor. Stresin, koronavirüsle ilişkili stresin bile, gelişme için bir fırsat olabileceğini anlayın.

Bu duyguları bastırmak ya da kendinizi eleştirmek yerine bunları kabul etmek, bu durumun depresyona veya anksiyeteye dönüşünü engelleyebilir.

Geçmişte neyin işe yaradığını ve neden başarıya ulaştığını düşünün. Sağlıklı yaşam inşa etmenin yeni yollarını deniyorsunuz. Bazıları diğerlerinden daha iyi olacak.

3- Bilinçli farkındalık: Dimidjian, her gün birkaç dakika ayırarak nefese, hislere ve herhangi bir sinir bozucu düşünceye odaklanmayla bu konuda daha başarılı olunabileceğini düşündüğünü söyleyerek, sözlerine şu şekilde devam etti;

Yemek yemek, yürümek ya da müzik dinlemek olsun yaptığınız şeye dikkatinizi vermeyi öğrenmek ve dikkatinizin ne zaman azaldığını fark etmek, bilinçli farkındalığı sağlayan şeydir.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Medical Xpress’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın