Samanyolu Galaksisi dışından gelen en yakın radyo sinyali keşfedildi

Samanyolu Galaksisi dışından gelen en yakın radyo sinyali keşfedildi

11,7 milyon ışık yılı uzaktan yani Samanyolu galaksisinin dışından gelen en yakın radyo sinyalinin geldiği yer, bilim insanlarının aklını karıştırdı.

Gözlemlerle sinyalin geldiği yeri takip eden gök bilimciler, küresel bir yıldız kümesine ulaştı. Ancak bu kümede söz konusu radyo sinyalini gönderebileceği düşünülen güçlü bir yıldız bulunmuyordu.

Ancak bu son derece yakın sinyalin güneş kütlesinin 8 ila 30 katı arasındaki nötron yıldızı türü bir magnetardan geldiği anlaşıldı. Bu tür yıldızların manyetik alanı, Dünya’nınkinden katrilyon kat, normal bir nötron yıldızından da bin kat daha güçlü.

Bilim insanları geçen yılki keşfin ardından radyo sinyallerinin, işte bu güçlü yıldızlardan geldiğini düşünmeye başladı.

Öte yandan bu FRB’nin kaynağının bir magnetar değil, bir ötegezegen gibi düşük kütleli bir gök cismi veya bir kara delik olması da teoride mümkün. Ancak bu açıklamalar için yeterli kanıt bulunmuyor. Bilim insanları yine de bu teorileri göz ardı etmek istemiyor.

Bilim insanlarına göre cevap ne olursa olsun 20200120E, yerleşik düşünceleri alt üst etmeye hazırlanıyor. Aynı zamanda yıldızlarla ilgili yeni bilgiler de vaat ediyor.

“Kaynak: Independent Türkçe, Science Alert”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın