Samanyolu'nda patlamaya hazır mavi yıldızlardan oluşan bölge keşfedildi
Samanyolu’nda patlamaya hazır mavi yıldızlardan oluşan bölge keşfedildi

Samanyolu’nda patlamaya hazır mavi yıldızlardan oluşan bölge keşfedildi

Bilim insanları, Samanyolu Galaksisi’nde atlamak üzere olan kavurucu derecede sıcak, parlak mavi yıldızlardan oluşan yeni bir bölge keşfetti.

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Gaia teleskopuyla galaksinin sarmal kollarının şimdiye kadarki en ayrıntılı haritasını çıkaran araştırmalar, Cepheus adını verdikleri bu bölgeyi keşfetti. Güneş Sistemi’nin bulunduğu Avcı Kolu ve Perseus takımyıldızı arasında yer alan çıkıntı, Güneş’in üç katı büyüklüğünde muazzam yıldızlarla dolu iki sarmal kol arasında uzanan bir kemer.

Gökbilimcilerin OB ismini verdiği bu mavi yıldızlar, tüm galaksideki en nadir, en sıcak, en kısa ömürlü ve en büyük yıldızları oluşturuyor. Çekirdeklerinde meydana gelen şiddetli nükleer reaksiyonlar, onları Güneş’ten 6 kat daha sıcak kılıyor. Bu yıldızların hayatlarını sona erdiren ve süpernova adı verilen büyük yıldız patlamaları, karmaşık yaşam biçimleri için gerekli olan ağır elementleri galaksinin derinlerine fırlatıyor.

Bilim insanları, bu mavi yıldızları tespit ettikleri noktaların aslında galaksinin en aktif ve en “canlı” bölgelerini temsil ettiğini ifade ediyor. İspanyol Astrobiyoloji Merkezi’nden ve araştırmanın yazarlarından Michelangelo Pantaleoni González şu ifadeleri kullanıyor;

OB yıldızları nadir görülür, sayıları 400 milyar yıldızdan oluşan bir galakside 200 binden azdır. Birçok ağır elementin ortaya çıkışından sorumlu oldukları için galaksinin kimyasal zenginleştiricileri olarak görülürler. Gezegenimiz jeokimyasını uzun zaman önce ölmüş, bu tür yıldızlara borçlu.

Öte yandan araştırmacılar, galaktik diskin biraz yukarısında yer alan çıkıntının konumunu incelemenin, Samanyolu’nun geçmişine dair bazı çarpıcı ipuçları sağlayabileceğini söylüyor. Pantaleoni González ise şu açıklamayı yapıyor;

Eğer diskinde hafif dikey değişimler veya dalgalanmalar olan buruşuk bir galakside yaşıyorsak bu, galaksimizin şiddetli bir evrim geçirdiği anlamına gelebilir. Bu durum, Samanyolu’nun geçmişte başka galaksilerle çarpıştığının işareti olabilir.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Science Alert, Livescience’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın