Sefalet Endeksi'nde Türkiye 40 ülke arasında 4'üncü sıraya yerleşti
Sefalet Endeksi’nde Türkiye 40 ülke arasında 4’üncü sıraya yerleşti

Sefalet Endeksi’nde Türkiye 40 ülke arasında 4’üncü sıraya yerleşti

İşsizlik oranıyla enflasyon oranının toplanmasından oluşan bir gösterge olarak ortaya konulan Sefalet Endeksi’nde Türkiye 40 ülke arasında 4’üncü sıraya yerleşti.

Çoğu ülke için işsizliğin artan fiyatlardan daha büyük bir tehdit oluşturduğunu ortaya koyan endekse göre Türkiye’de yurttaşlar çifte tehdit ile yoksullaşıyor. Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ve Bloomberg verilerine dayandırarak gelişmekte olan (emerging) ve sınır (frontier) piyasalar kategorisine giren 40 ülkenin Sefalet Endeksi’ndeki yerini hesapladı.

Sözcü gazetesinden Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine göre; en son açıklanan işsizlik ve enflasyon verilerinin toplamıyla oluşturulan endekste Türkiye 29.3 puan ile Arjantin (51.7), Nijerya (50.6) ve Güney Afrika’nın (35.4) ardından dördüncü sıraya yerleşti. Endeks çoğu ülke için işsizliğin artan fiyatlara göre daha büyük bir tehdit oluşturduğunu da ortaya çıktı.

40 ülkenin yer aldığı endeksin son sıralarında Bahreyn, Tayland, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman yer alıyor. Bahreyn, eksi %3 enflasyon ve %4.1 işsizlik oranı ile sefalet endeksinde puanı en düşük ülke olurken, Tayland’da enflasyon eksi yüzde 0.1, işsizlik ise % 1.9 oranında seyrediyor.

2018’den bu yana ağır bir kriz yaşayan Arjantin %41 enflasyon ve %11 işsizlik oranı ile sefalet endeksinde birinci sırada. Dünyanın sayılı petrol üreticilerinden biri olmasına rağmen az gelişmişliği ile göze çarpan Batı Afrika ülkesi Nijerya ise %17.3 enflasyon ve%33.3 olan işsizlik oranı ile ikinci sırada.

Afrika’nın en zengin ülkesi Güney Afrika %2.9 enflasyon oranına karşın %32.5’e ulaşan yüksek işsizlik oranı ile üçüncü sıraya yerleşti. Türkiye ise mart itibarıyla %16.2’ye çıkan enflasyon ve 2020 sonu itibarıyla %13.2 olan işsizlik oranı ile 4’üncü sırada yer aldı.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Sözcü’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın