Solar Orbiter uzay aracı, Güneş’teki patlamayı yakından görüntüledi

NASA’nın Avrupa Uzay Ajansı ortaklığıyla göönderdiği Solar Orbiter uzay aracı, Güneş’te meydana gelen bir patlamayı yakından görüntülemeyi başardı.

Kasım 2020’de Cape Canareval Uzay Üssü’nden fırlatılan araç, yanarak yok olmadan önce Güneş’e olabildiğince yaklaşmak ve Dünya’ya hayat veren yıldızın gizemlerini çözmekle görevli. Güneş’in yörüngesinde dolaşacak uzay aracının “hiç görülmemiş” yüksek çözünürlüklü fotoğraflar göndermesi bekleniyor.

İşte bu hedef doğrultusunda yörünge aracı, Taçküre Kütle Atımı (TKA) ismi verilen doğal fenomeni görüntüledi. TKA’lar, Güneş’in taçküresinde manyetik alanlar nedeniyle oluşan ve uzaya büyük plazma kütlelerinin fırlatılmasına sebep olan Güneş patlaması anlamına geliyor.

Uzay aracının söz konusu patlamayı 12 Şubat 2021’de, yani fırlatıldıktan yaklaşık bir yıl sonra elde ettiği aktarılıyor. Görüntünün Solar Orbiter Heliosferik Görüntüleyicisi (SoloHI) isimli cihaz tarafından yakalandığı belirtiliyor. NASA‘nın internet sitesinde yayımladığı siyah beyaz patlama görüntüsünde, kütle atımı sağ üst köşeden sola doğru, dalgalar halinde yayılırken görülüyor.

Alt kısımda beliren beyaz karelerinse görüntünün sıkıştırılarak Dünya’ya gönderilmesinden kaynaklanan bir çeşit parazit olduğu belirtiliyor.

Uzay aracı henüz bilim insanlarının hedeflediği konuma ulaşmadığı için tam bilim moduna geçmedi. Bu nedenle araştırmacılar, böyle ayrıntılı bir görüntünün gelmesini henüz beklemiyordu. Bu nedenle aracın tam bilim moduna geçeceği aktif dönemde çok daha büyük başarılar elde edeceği ve Güneş’e hiçbir uzay aracının yaklaşmadığı kadar yaklaşabileceği düşünülüyor.

“Kaynak: Independent Türkçe, NASA, BGR”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın