Sosyal medyadaki beğeniler, anılarımızla kurduğumız ilişkiyi değiştirebiliyor

Social Media + Society adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmada, bilim insanları, sosyal medyadaki beğenilerin kişilerin anılarıyla kurduğu ilişkiyi değiştirebileceğini ortaya koydu.

Sosyoloji Bölümü’nden doktora öğrencisi Benjamin Jacobsen’ın baş yazarı olduğu çalışmada, 60 civarında sosyal medya kullanıcısına sosyal medya kullanıcılarına Timehop, Facebook ve Apple’daki anı özellikleriyle ilgili sorular soruldu. Bu uygulamalar üzerinden paylaşılan anılara gelen beğenilerin, katılımcıların hatıralarına dair hislerini ne yönde değiştirdiği araştırıldı.

Bunun yanı sıra sözkonusu uygulamaların belirli aralıklarla “anı hatırlatması” şeklinde eski paylaşım ve fotoğrafları kullanıcıya göstermesinin ne tür etkilere yol açtığı tespit edildi. Kimi katılımcılar, bu tür hatırlatmaların kendileri için ürpertici olduğunu ya da bunları şahsi alanlarına bir müdahale olarak algıladıklarını söyledi. Bazı sosyal medya kullanıcılarıysa bu şekilde yapılan hatırlatmaların, eskiden yaşadıkları ama unuttukları güzel zamanları hatırlamalarını sağladığını söyledi.

Katılımcılara ayrıca paylaştıkları bir anıya gelen beğeni sayısının kendilerinde nasıl bir etki yarattığı soruldu. Bazı durumlarda kullanıcıların hatıralarıyla kurduğu ilişkinin beğeni sayısına göre şekillenebildiği gözlemlendi. Çalışmada, bazı kişilerin hatıralarının başkaları tarafından onaylanmasına ihtiyaç duyduğu belirtildi.

Anı, kişi için kendi içinde önemli ve değerli olsa bile “sürekli olarak başkalarına ve onların hatıralarla ilgili düşüncelerine bağlı kalınabildiği” belirtildi. Katılımcılar hatıralarının şahsi olduğunu ve sosyal medyadaki paylaşımlar üzerinden etkilenmemeleri gerektiğini düşünseler bile, bazıları bu mecralarda aldıkları etkileşim nedeniyle geçmişte yaşadıkları bir olayla ilgili düşüncelerinin değişebildiğini söyledi. Yeterince beğeni alamamanın da hatıranın şahsi değerini azaltabildiği gözlemlendi.

Sosyal medyadan gelecek yargı ve değerlendirmelere ilişkin beklenti ve öngörüler, hatıraların paylaşılma şeklini de değiştiriyor. Çalışma, katılımcıların bazı hatıralarını kendilerine saklayıp koruyarak sosyal medyadaki arkadaş ve çevreleriyle paylaşmadığını ortaya koydu. Bilim insanları, sosyal medya kullanıcılarının olası etkileşim sonuçlarını göz önünde bulundurarak herkese açık şekilde paylaşacakları hatıralarıyla ilgili seçici davranabildiğini gözlemledi.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Medical XpressThe Conversation, Social Media + Society

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın