SpaceX'in Starlink uydu internet hizmeti, 500 binden fazla ön sipariş aldı
SpaceX’in Starlink uydu internet hizmeti, 500 binden fazla ön sipariş aldı

SpaceX’in Starlink uydu internet hizmeti, 500 binden fazla ön sipariş aldı

Elon Musk, salı günü yaptığı açıklamada SpaceX’in Starlink uydu internet hizmeti için 500 binden fazla ön sipariş aldıklarını açıkladı. Uzay firması SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Musk, bu talebi karşılamalarına engel olacak herhangi bir teknik sorun beklemediğini söyledi.

Son Gönderilen Starlink Uyduları

Elon Musk’ın bu açıklaması, CNBC muhabirinin Twitter’da yaptığı bir paylaşıma cevaben geldi. Muhabir Michael Sheetz, SpaceX’in ön siparişlerde aldığı 99 dolarlık ücretin iade edilebilebilir nitelikte olduğunu ve dolayısıyla hizmeti garanti altına almadığını yazdı. Musk ise Sheetz’e verdiği cevapta şu ifadeleri kullandı;

Tek sınırlama, kentsel alanlardaki yüksek kullanıcı yoğunluğu. Büyük olasılıkla ilk 500 binin tamamı hizmet alacak. Birkaç milyonluk kullanıcı aralığına girdiğimizde ise işler zorlaşıyor.

Bunun ardından Musk’a açıklaması için teşekkür eden Sheetz, paylaşımına bir ek yaptı ve ekim ayında halka açık beta sürümünü başlatan Starlink’in şubata kadar 10 binden fazla kullanıcıya ulaştığını bildirdi. SpaceX, bu 500 bin kişinin internet hizmeti almaya ne zaman başlayacağını ise açıklamadı. 

Şirket Starlink projesi kapsamında yaklaşık 12 bin uyduyu Dünya yörüngesine gönderme yetkisine sahip. 30 bin uydu daha yollayabilmek için de onay bekliyor. Viasat, OneWeb Global, Hughes Network Systems ve Boeing gibi rakip şirketlerse Starlink’e sert eleştiriler yöneltiyor.

Rakip firmalara göre, Starlink’in uyduları dünya yörüngesinde büyük bir kalabalık yaratıyor ve diğer uydularda çarpışma riski taşıyor.

“Kaynak: Independent Türkçe, Reuters, Twitter”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın