Starship’in son roketine bir Starlink eklenerek internet erişimi sağlandı

Elon Musk, en son Starship prototipine bir Starlink alıcısı ekleyerek Mars’a gidecek roketin yüksek hızlı internet erişimine sahip olmasını sağladı.

Uzay meraklısı Carter Goode bu hafta yapılacak bir uçuş testi öncesinde, yeni nesil uzay aracı SpaceX’in Teksas, Boca Chica’daki tesisinin fırlatma rampasında dururken Starship SN15’in gövdesine bakıyordu ve aşağıdan bakmaya başlayınca gövdenin üçte ikisine gelen yerde bir Starlink çanağı gördü. SpaceX ayrıca “tek kullanıcılı bir terminali (…) 12,5 km’yi aşmayan irtifalarda deneysel olarak” çalıştırmak için geçici izin istedi.

Şu anda Dünya çevresinde yörüngede bin 300’den fazla Starlink uydusu var ve önümüzdeki birkaç yıl içinde 42 bin uydunun yer aldığı bir takım uydunun oluşturulması hedefleniyor.

Bazı hava araçlarında ve kargo gemilerinde de kullanılması beklenen Starlink’in geniş bant ağı ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Almanya, Polonya ve İngiltere’de faaliyet halinde. Hızı mevcut geniş bant fiber internete rakip olacak fakat Starlink yerleşim alanlarında yaşayanlara hizmet etmek için değil, erişimin genellikle sorunlu olduğu veya bulunmadığı yerlere internet bağlantısı sunmak.

Elo Musk, her yıl her biri 100 kişiye kadar taşıyabilen 100 Starship inşa etmeyi umuyor. Mürettebatlı uçuşlar önümüzdeki yıl kadar erken bir tarihte gerçekleşebilir, ilk ticari uçuşsa çoktan 2023’te gerçekleşecek gibi planlandı.

SpaceX bunu başarmak için aralıktan bu yana yüksek irtifalı 4 büyük uçuş denemesinin yapıldığı son derece iddialı bir deneme programı uyguluyor. 4’ü de patlamalarla sonuçlandı fakat Elon Musk, büyük geliştirmelerin Starship SN15 için bu kaderi bozacağını düşünüyor.

‘Kaynak: © The Independent’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın