Stegosauridae familyasına ait bilinen en küçük dinozor ayak izi keşfedildi

Çin’de yaklaşık 110 milyon yıl önce yaşamış, Stegosauridae adlı dinozor familyasına ait kedi yavrusu kadar küçük bir dinozorun 5,7 santimetrelik ayak izi keşfedildi.

Wuerhosaurus türünden bir yavruya ait olduğu ifade edilen ayak izi hakkında araştırma ekibinden Anthony Romilio, şu ifadeleri kullandı;

Bu iz, Stegosauridae adlı dinozor familyasına mensup otçul ve zırhlı bir dinozor tarafından bırakıldı. Stegosauridae, ünlü Stegosaurus türünü de içinde barındırıyor. Söz konusu dinozorun kuyruğunda, muhtemelen tıpkı Stegosaurus gibi sivri uçlar vardı. Sırtında da onun gibi kemikli plakalar bulunuyordu.

Altı santimetreden daha küçük olan bu keşif, bir Stegosauridae’ye ait olduğu bilinen en küçük ayak izi.

Ayak izinde üç kısa, geniş ve yuvarlak parmak bulunan bu izler, Stegosauridae dinozorlarına ait diğer izlere benziyor. Ancak araştırmacı Romilio, yeni keşfin büyük ayak izleriyle bazı farklılıkları olduğunu söyledi. Yapılan analiz, küçük ayak izinin diğerleri gibi uzun ve ince olmadığını gösterdi. Bu durum, bebek dinozorun diğer Stegosauridaelerden farklı bir davranış sergilediğini işaret ediyor.  3 Mart’ta hakemli bilim dergisi Palaios’ta yayımlanan çalışmada, Romilio konuyla ilişkin şu ifadeleri kullandı;

Stegosauridaelerin topukları, tıpkı insanlar gibi, yürürken yere değiyordu. Dolayısıyla 4 uzun ayak izi meydana getiriyordu. Ama bu minik iz, bahsi geçen dinozorun bugün kuş ve kedilerin yaptığı gibi topuğu yere değmeden hareket ettiğini gösteriyor.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Phys.org, brisbane timesSci-News

Bir Cevap Yazın