T-rex’lerin tahmin edilenden çok daha yavaş yürüdüğü ortaya çıktı

Bilim insanları, önceki araştırmalardan farklı olarak hesaplamalarda dev dinozorun kuyruğu da göz önünde bulundurdu ve Tyrannosaurus Rex’in tahmin edilenden çok daha yavaş, hatta ortalama olarak insanlarla aynı hızda yürüdüğünü ortaya koydu.

Hakemli bilimsel dergi olan Royal Society Open Science dergisinde yayımlanan çalışma, Hollanda’da yer alan Amsterdam Vrije Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından gerçekleştirildi. Çalışmada, Leiden şehrindeki Naturalis Biyoçeşitlilik Merkezi’nde bulunan 12 metrelik T-rex fosilinden yola araştırma ekibi, T-rex’in kuyruğunu kullanarak bir bilgisayar modeli üzerinden dinozorun adım ritimlerini hesapladı.

Daha sonra adım ritimlerini T-rex’in fosilleşmiş ayak izlerinin ölçüleriyle çarpan bilim insanları, bu dev dinozorun temel referans olarak normal yürüme hızının saatte 4,6 kilometre olduğunu belirledi. Çalışmanın başyazarı Pasha van Bijlert, T-rex’in normal yürüme hızının şu anda hayatta olan birçok farklı canlıyla benzerlik taşıdığını vurguladı.

Bijlert, dev dinozorun yürüyüş hızıyla ilgili şu ifadeyi kullandı;

İnsan, devekuşu, at, fil, zürafa, Afrika antilobu ve ceylanların tercih ettiği hızlarla önemli derecede benzer bir dağılım içinde yer aldı. (3,5 ila 4,9 kilometre/saat arası)

Önceki araştırmalardaysa bilim insanları, dinozorun ortalama yürüme hızını 7,2 ila 10,8 kilometre/saat olarak belirlemişti. 

‘Kaynak: Independent Türkçe, CNNLive Science

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın