Tahtadan yapılmış ilk uydu, ilerleyen aylarda yörüngeye fırlatılacak
Tahtadan yapılmış ilk uydu, ilerleyen aylarda yörüngeye fırlatılacak

Tahtadan yapılmış ilk uydu, ilerleyen aylarda yörüngeye fırlatılacak

10 cm uzunluğunda ve 1 kg ağırlığındaki tahtadan yapılan ilk uydu, uzayda sürdürülebilir malzemelerin kullanımını test etme projesi kapsamında bu yılın ilerleyen aylarında yörüngeye fırlatılacak.

Tahtadan yapılan bu nano uydu, 500 km yükseklikte Dünya’nın yörüngesindeyken, uzun bir süre boyunca aşırı sıcaklıklara, vakum basıncına ve uzay radyasyonuna maruz kalacak. Ahşap üreticisi UPM Plywood’un uzay projesi yöneticisi Ari Voutilainen, şu açıklamaları yaptı;

Laboratuvarlarımızda birçok şeyi test edebiliriz fakat uzaya uygunluk konusunda nihai test yalnızca uzayda yapılabilir. Uzay endüstrisi sürekli olarak uzay aracı ve uzay istasyonları için malzeme yenilikleri arıyor. Özellikle ahşap ve kontrplağın bu amaçlar için kullanılıp kullanılamayacağını görmek için Avrupa Uzay Ajansı’yla (ESA) birlikte çalışıyoruz.

UPM’nin bir şirket olarak misyonu, fosillerin ötesinde bir gelecek yaratmaktır. WISA Woodsat kontrplaktan yapılmıştır ve çok zorlu uygulamalarda fosilleri yenilenebilir ahşap bazlı malzemelerle değiştirmeye yönelik derin bir mesaj taşır.

Nano uydu, kendi fotoğraflarını çekebilmek için uzayabilir bir selfie çubuğu da dahil bir dizi yerleşik sensör ve kamerayla donatıldı. Görev UPM Plywood, İskandinav tasarım evi Huld ve projeye ilham kaynağı olan Kitsat eğitim uydusunu tasarlayan uzay teknolojisi firması Arctic Astronautics’in ortak girişimi.

Belirlenmiş bir tarih bulunmasa bile fırlatmanın Yeni Zelanda’daki Mahia Yarımadası fırlatma tesisinde, Rocket Lab’ın Electron fırlatma aracıyla eylül ve aralık arasında gerçekleştirilmesi bekleniyor. Arctic Astronautics’ten WISA Woodsat görevinde yönetici olarak çalışan Jari Mäkinen ise, şu ifadeleri kullandı;

Selfie çubuğuna sahip ahşap uydu çoğunlukla prestij getirecek ve tebessüm yaratacak fakat özünde bu ciddi bir bilim ve teknoloji girişimi. Kontrplak testine ek olarak uydu, amatör radyolar için erişilebilir uydu iletişimi sunacak, çeşitli ikincil teknoloji deneylerine ev sahipliği yapacak, Kitsat platformunun yörüngede olduğunu doğrulayacak ve uzay teknolojisini popülerleştirecek.

”Kaynak: © The Independent’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın