Tarantulaların, dünyanın dört bir yanına nasıl yayıldığı tespit edildi
Tarantulaların, dünyanın dört bir yanına nasıl yayıldığı tespit edildi

Tarantulaların, dünyanın dört bir yanına nasıl yayıldığı tespit edildi

Bilim insanları, Antarktika haricindeki bütün kıtalarda yaşamını sürdürüren tarantulaların, 100 milyonu aşkın bir süre önce bugün Amerika kıtası diye bilinen bölgede ortaya çıktığını ve oradan dünyanın dört bir yanına yayıldığını tespit etti.

Dişiler yuvalarından nadiren ayrılıyor. Yumurtadan çıkan yavrular pek uzaklaşmıyor. Erkeklerse sadece eş aramak için etrafta geziniyor. Peki bu “ev kuşu” 7 kıtanın 6’sına gitmeyi nasıl başardı? Araştırma ekibi bu soruyu cevaplamak için tarantulaların kökenini araştırdı. Hem 29 tarantula hem de 18 örümcek türüne ait transkriptomlardan (hücrede bulunan bütün gen okumalarının koleksiyonu) alınan moleküler ipuçlarına dayanarak tarantulaların soyağacı çizildi. Bilim insanları daha sonra fosil verilerine dayanarak soyağacını kronolojik hale getirdi.

Öte yandan bu hayvanların fosilleri son derece nadir. Biri Meksika’da bulunan yaklaşık 16 milyon yıllık, diğeri Myanmar’da bulunan yaklaşık 100 milyon yıllık sadece iki tarantula fosili var. Fakat çalışmada kullanılan bir bilgisayar yazılımı, diğer örümcek fosillerine dayanarak kadim tarantulaların yaşlarını hesaplamayı başardı.

Hakemli bilim dergisi PeerJ’de yayımlanan sonuçlar, bu tüylü yaratıkların ilk olarak Amerika’da 120 milyon önceki Kretase döneminde ortaya çıktığını gösterdi. O dönemde Gondvana süper kıtasındaki söz konusu kara parçası, Afrika’ya Hindistan’a ve Avustralya’ya bağlıydı. Uzmanlar tarantulaların işte bu sayede kıtaları “istila ettiğini” düşünüyor.

Bilim insanları bu tespitin tarantulalar hakkındaki fikirleri değiştirebileceğini düşünüyor. Araştırma ekibinden ve ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nde evrimsel biyolog Saoirse Foley şu ifadeleri kullanıyor;

Tarantulaların etrafa yayılmada iyi olduğunu daha önce hiç düşünmemiştik. Kıtaların sürüklenmesi tarihlerinde kesinlikle rol oynamış olsa da Asya’daki iki kolonileşme olayı, bizi düşüncelerimizi gözden geçirmeye sürüklüyor.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Live Science, EurekAlert

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın