Teksas’taki gözyuvarı görünümlü, tüyler ürpertici yaratıklar endişe yarattı

Teksas’taki gözyuvarı görünümlü, tüyler ürpertici yaratıklar endişe yarattı

Teksas sahillerinde ortaya çıkan “gözyuvarı şeklindeki ürkütücü” yaratıklar eyalet sakinlerini endişelendirdi. ABD’li yaban hayatı uzmanları Rhizophysa eysenhardti türünün daha sıcak sulardan geldiğini ve Portekiz askeriyle (Physalia physalis türü denizanası) akraba olduğu açıklandı.

Yaratıklar karşısında ne yapacağını şaşıran ABD Milli Park Hizmeti yetkilileri sonunda yaratıkları bir denizanası türü olan Rhizophysa eysenhardti olarak tanımladı. Teksas’taki Mustang Adası Eyalet Parkı yetkilileri “Bu bizi epey zaman şaşkınlık içinde bıraktı” ifadelerini kullandı. Bu gözyuvarı görünümlü, tüyler ürpertici yaratıkların, Portekiz askeriyle akraba olduklarını belirten yetkililer şu ifadeyi kullandı;

Bu tür bazen spagetti canavarı veya ipliksi denizanası diye de adlandırılan Rhyspophysa’dır.

Portekiz askeri

Görülme vakalarının ardından Padre Adası Milli Parkı da yaratıklara dair, “Sifonoforlar kolonyal organizmalardır, yani tek bir canlı olarak görünen şey aslında her biri kendine has işleve sahip bir sürü küçük canlıdır.” şeklinde konuştu. Yetkililere göre yaratıklar Atlantik ve Hint okyanuslarından geliyor ve Meksika Körfezi’nde Teksas kadar kuzeyde nadiren görülüyor.

Facebook’ta “gözyuvarı görünümdeki ürkütücü yaratıkların” fotoğraflarını paylaşan Jennifer Baltazar, ürkütücü gözyuvarlarından birinin oğlunu soktuğuna inanıyor. KSAT’a konuşan Baltazar “Yaratığı o zaman fark ettik çünkü oğlumu sokan şeyin ne olduğunu bulmaya çalışıyordum” ifadelerini kullandı.

ABD Ulusal Okyanus Hizmeti, “ürkütücü gözyuvarları” gibi askerin sokmasına dair şu açıklamayı yaptı;

İnsanlar için nadiren ölümcül olduğunu fakat çok acı verdiğini ve denizanasının temasına maruz kalan ciltte şeritler oluşturduğunu gözlemlenmiştir.

‘Kaynak: © The Independent, KSAT, Ocean Service’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın