Etrafa bakabilen ve duyguları yansıtabilen bir web kamerası geliştirildi

Yapay deri üreticisi Marc Teyssier, insanın göz küresine benzer bir makete sahip, göz kırpabilen, etrafa bakabilen ve duyguları yansıtabilen bir web kamerası geliştirdi. Eyecam (Göz Kamerası) isimli web kamerası, insanların bir şeye bakarken yaptığı fiziksel ve bilinçsiz davranışları kopyalıyor.

Geliştirilen bu tasarım kısmen, bireylerin mahremiyetlerinden nasıl kolayca vazgeçtiğini ve bu izinsiz ihlalin boyutlarının ancak kendi gözlerimiz gibi bir şey tarafından izlendiğimizde açığa çıkabildiğini göstermeyi hedefliyor. Teyssier, internet sitesinde şu ifadeleri kullanıyor;

Eyecam her zaman göz kırpıyor ve göz kapakları dinamik biçimde göz küresinin hareketlerine uyum sağlıyor: Eyecam yukarı bakınca üst göz kapağı genişçe açılıyor ve alt kapak tamamen kapanıyor. Eyecam otonom davranabiliyor ve karşısındaki kullanıcıların varlığı gibi dış uyaranlara kendi başına tepki verebiliyor.

Eyecam standart bir web kamerasına çok benziyor. İçinde 720p web kamerası barındırıyor. Altı servo motor; yukarı ve aşağı hareketler, göz kapaklarının açılıp kapanması ve tekil kaşın hareketi gibi tamamı Arduino Nano devre kartı tarafından yönetilen farklı göz hareketlerini kopyalıyor.

Buradaki fikir, insanlar ve makineler arasındaki benzerliklere dikkat çekmek. Tekinsiz göz küresi; görüntüleri işlenme, özellikleri tespit etme ve bilgileri yorumlamada bilgisayar-vizyon algoritmalarına dayanıyor. Zaten yapay zeka tam da bu sebeple insan beyni üzerinden tasarlandı ve arkasındaki teknolojinin sinir ağlarını yansıtmasının sebebi bu. Teyssier projesini şöyle özetliyor;

Göze çarpmayan ve giderek daha da görünmez olan algılama cihazlarına dair mevcut eğilimle bir tezat oluşturmak için bunların tam tersinden, yani açıkça ‘gören’ bir cihazdan ders çıkarmayı amaçladık.

Eyecam’ın abartılı tasarımı, gizlilik paradoksu diye adlandırılan şeyi de görünür kılıyor: Sorulduğunda çoğu kişi, davranışlarıyla yansıttığına kıyasla daha yüksek düzeyde gizlilik kaygısı taşıdığını söylüyor. Bu paradoks, ‘Ürpertici Ama Beni Rahatsız Etmiyor’ ifadesiyle sonuçlanıyor.

‘Kaynak: © The Independent’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın