UFO videoları dünya gündemindeyken, NASA da araştırmalara katıldı
UFO videoları dünya gündemindeyken, NASA da araştırmalara katıldı

UFO videoları dünya gündemindeyken, NASA da araştırmalara katıldı

Geçen ay göreve gelen NASA başkanı Bill Nelson, uzay ajansında görevli araştırmacılardan, pilotların son 20 yılda bildirdiği UFO gözlemlerini incelemesini istedi.

CNN’e konuşan Nelson, şu ifadeleri kullandı;

Şimdi burada NASA’dayım, bilim insanlarımıza döndüm ve ‘Buna bilimsel bir bakış açısıyla bakar mısınız, bakalım bu nesnelerin ne olduğunu belirleyebilecek misiniz?’ dedim. Sonuç olarak, biz de ne olduklarını bilmek istiyoruz.

UFO gözlemlerine yönelik haberler, New York Times ve Politico’nun 2017’de donanma pilotlarının, kendi jetlerinin yapabileceğinden çok daha keskin manevralar yapan gizemli nesneler gördüğünü bildirmesiyle patlak vermişti. En yeni sızıntılardan biri de 2019’da Virginia Beach açıklarında çekilen bir dizi fotoğraf olmuştu. Bunlarda savaş uçaklarının yakınında yer alan uçan nesneler yer alıyordu. Sızıntının ardından Pentagon, fotoğrafların gerçek olduğunu açıklamıştı.

Bu esnada ABD Savunma Bakanlığı’nın 2007’de UFO’ları araştırmak için Gelişmiş Havacılık Tehdit Tanımlama Programı (AATIP) kurduğu ortaya çıkmıştı. AATIP 2012’de sona erdirilmişti. Ancak Pentagon, geçen yaz aynı amaçla görev gücü kurmuştu.

Aralık 2020’de, ABD Senatosu’nun istihbarat komitesinin başkanı Marco Rubio, Pentagon’dan ve ABD istihbaratından UFO raporu sunmasını isteyince medyada ve halk arasındaki söylentiler daha da arttı.

Bu rapor için verilen 6 aylık süre dolmak üzere. Ayrıca New York Times birkaç gün önce söz konusu raporun içeriğinden haberdar olan bazı kaynaklardan bilgi almış ve bunları kamuoyuna açıklamıştı. Haber kuruluşunun elde ettiği bilgiye göre “ABD, uçan nesnelerde uzaylı teknolojisine dair hiçbir kanıt bulamıyor ama bu ihtimali de dışlayamıyor“.

Diğer yandan UFO ihbarları yalnızca ABD’yi ilgilendirmiyor. VICE’ın konuyla ilgili en son haberine göre Kanadalı askeri pilotlarda son 70 yıldır UFO’larla karşılaşıyor.

“Kaynak: Independent Türkçe, Space, VICE”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın